Спонсорирано от:

 

Dreyfus Health Foundation 

DHF, 205 East 64 Street, Suite 404 

New York, NY 10021

Fax #  212-371-2776

E-mail: Postmaster@thf.org

Web page: http://www.thf.org




Новини

Семинари за проследяване на работата по проекти



Нови книги 


Съвременни тенденции и перспективи при карцином на панкреаса 


Проекти от семинар юни 2002 г. - гр. Габрово 

Новини

 

Семинари за проследяване на работата по проекти

 

На 31 януари в Плевен се проведе семинар за проследяване на работата по проекти от 
семинар, проведен през май 2002 в Плевен. Представена бе работата по следните проекти: 

 

  • Организиране на интензивни грижи в клиниката по наркология на МБАЛ - Плевен - Александър Александров

  • Организиране на трудово-терапевтични мероприятия за пациентки с остри психози - Андриана Чакалова

  • Здравно-просветна програма за пациенти на лъчетерапия - Анелия Златева

  • Обучителна програма за онкологично болни и техните близки по проблемите на овладяване на болката - Виляна Стоева

  •   Обучителна програма за онкологично болни и техните близки по проблемите на овладяване на болката - Галина Витева 

  • Реорганизация на дейността на помощния персонал в ортопедична клиника с цел осигуряване на по-добри грижи за пациентите - Даря Генова 

  • Просветна програма за профилактика на глаукомата - Изабела Георгиева 

  • Обучителна програма за намаляване нивото на стрес при пациенти на хемодиализа - Дечка Митева 

  • Обучителна програма за инсултно болни и близките им за предотвратяването на декубитални язви - Димитринка Мирчева 

  • Осигуряване на дневен стационар за пациентки с остри психози - Евламбия Рачева 

  • Здравно образователна програма за ранното диагностициране на туберкулоза - Йорданка Вълкова 

  • Изграждане на група за взаимопомощ за намаляване на нивото на стрес сред сестрите, работещи в хемодиализа - Йорданка Николова, Поля Дачева 

  • Програма за предотвратяване на инфекции при пациенти след ларингектомия - Катя Христова 

  • Обучителна програма за пациенти с диабет за подобряване проследяването и контрола върху нивото на кръвната захар - Катя Хинкова 

  •   Подобряване на рехабилитационната програма при пациенти след протезиране на тазобедрена става - Кети Георгиева 

  • Програма за социална адаптация на пациенти с множествена склероза - Мария Сънкова 

  • Обучителна програма за пациенти на химиотерапия за подобряване на качеството на живот - Мелиана Ал Шаргаби 

  • Обучителна програма за пациенти с глаукома и техните близки - Митка Илиева 

  • Обучение на сестринския състав на психиатрична клиника за оптимизиране на разходите в клиниката - Павлина Жекова 

  • Обучени на пациенти с ХООБ и астма за правилна прилагане на инхалатори - Петя Симеонова 

  • Организиране на курсове за обучение на сестри от клиника по пулмология - Снежана Петкова 

  • Просветна програма за превенция на алкохолни интоксикации при 400 деца на възраст 11-14 години - Стефка Кънчева 

  •   Обучителна програма за новодиагностицирани пациенти с диабет - Цветелина Иванова 

 

Посещения на проекти в МБАЛ - Габрово 

  

На 12 февруари фасилитатори по програмата “Решаване на проблеми за по-добро здраве” посетиха проекти от семинара, проведен в Габрово през юни 2002 г. Заедно с д-р Божидар Паралчев - директор на болницата и местните координатори на програмата – д-р Антоанета Стойкова и г-жа Нели Тодорова бе обсъден работата по проектите. Бяха посетени и проектите в рентгеново отделение (Кремена Димитрова), родилно отделение ( Мария Петкова, Мая Дюкенджиева) и детско отделение (Ганка Неделчева, Даниела Симеонова, Райна Генчева).  

  

Предстоящо 

 

От 6 до 8 юни 2003г. в София ще се проведе семинар “Решаване на проблеми за по-добро здраве” с медицински сестри, работещи в здравни заведения, осигуряващи лечение и грижи за онкологично болни. Семинарът се организира от Сдружение да по-добро здраве и Здравна фондация “Драйфус” в сътрудничество с СНБАЛО.  

  

От 11 до 13 юни 2003г. в Стара Загора ще се проведе семинар “Решаване на проблеми за по-добро здраве” с главни и старши медицински сестри от регионалните болници от страната. Семинарът се организира от Сдружение да по-добро здраве и Здравна фондация “Драйфус” в сътрудничество с МБАЛ – Стара Загора. 

  

Важно!

Този брой на бюлетина можете да намерите в интернет, на www. livebg.net/psbh-digest, където можете да видите и снимки от проектите.  

  

Желаещите да публикуват материали по проблеми, свързани с проекти по програмата “Решаване на проблеми за по-добро здраве” могат да се свържат с нас на адреса на програмата abh-psbh-bg@el-soft.com или на адреса на програма “Комуникации за по-добро здраве” vmipl@el-soft.com  

 

 

Нови книги 

  

Доброкачествени заболявания на млечната жлеза

  

Г. Байчев, Онкологичен център – Плевен* 

  

Доброкачествените заболявания на млечната жлеза привличат вниманието поради: 

  • Високата си честота и голяма хетерогенност; 

  • Влиянието което оказват върху качеството на живота на жените; 

  • Рискът, който съществува при някои хистологични типове за последващо развитие на карцином.  

Тяхното проучване обаче е затруднено, защото клиничното и морфологичното разделяне между физиологичните и патологичните промени в млечните жлези е не винаги възможно. Етиологията на тези състояния не е напълно изяснена, но са познати редица фактори (генетични, хормонални, диетични и др.), които имат отношение към развитието им.Тяхното изучаване подобрява разбирането на етиологията на бенигнените процеси на гърдите и предполага предприемането на превантивни стратегии, целящи в крайна сметка намаляване на риска от последващ карцином. 

Голямото здравно и социално значение, липсата на специализирана литература у нас по проблема, както и натрупаният значителен опит с тези пациентки в онкологичен център - Плевен наложи написването на настоящото ръководство. Целта е то да допринесе за разширяване и осъвременяване на познанията относно тези заболявания. 

Книгата е предназначена за хирурзи, онколози, общопрактикуващи лекари и студенти. 

”Резон” ООД, София , 2002, 112с 

  

* доц. Г. Байчев е един от координаторите на проекти по програмата “Решаване на проблеми за по-добро здраве”, реализирани в Онкологичен център – Плевен 

  

  

Съвременни тенденции и перспективи при карцином на панкреаса 

  

И. Ненов,Т. Борисов, Г. Байчев, В. Ризов

Онкологичен център – гр.Плевен

 

РЕЗЮМЕ 

Ракът на панкреаса е заболяване с лоша прогноза, дължаща се на бързото и безсимтомно протичане на процеса, ранното извънорганно разпространение и генерализация и диагностицирането му в късен клиничен стадии.По тези причини само 10−15 % от случаите са операбилни и по-голямата част от терапевтичните усилия са насочени предимно към палиация. 

Авторите анализират съвременните тенденции в етиопатогенезата, диагностиката и стадирането на заболяването, както и лечебните перспективи Проучени са и епидемиологичните данни за плевенски и ловешки окръг за 2001-2002 година. 

Ракът на панкреаса (РП) е заболяване с изключително лоша прогноза, дължаща се на бързото и безсимтомно протичане на процеса, ранното извънорганно разпространение и генерализация и диагностицирането му в късен клиничен стадий. Заболяването е на 5-то място като причина за смъртност от онкозаболявания в Европа и САЩ .  

България се нарежда между страните с висока заболеваемост от РП. Карциномът на панкреаса има относителен дял 11.4% от всички тумори на храносмилателния тракт и 2.76% от общата онкологична заболеваемост. Най-засегната е възрастта над 65 години, като за 1998г. заболеваемостта за мъжете е 12.58 / 100 000 и 7.45 / 100 000 за жените. Общата годишна смъртност от рак на панкреаса е 9.4 / 100 000, което го нарежда на седмо място по леталитет. Изложените данни определят високата социална значимост на РП.  

Етиологията на РП в голяма степен е неизвестна, но тютюнопушенето, богатата на мазнини диета, както и хроничният панкреатит се свързват с повишен риск. 

Патогенезата на РП се изразява в инактивиране на тумор-супресорни гени като P53, който е отговорен за подтискането на клетъчният растеж и пролиферацията като отговор към ДНК увреждащи агенти. Други гени, имащи отношение към заболяването, са P16 ink4a, SMAC4, TGF-β. 

Друга страна от патогенезата това е активирането на онкогени като RAS – протоонкогените, или по-точно K-RAS, който е свързан с трансдукция на няколко растежни фактора. 

При около 95% от РП са открити K-RAS активиращи мутации.(Фиг.1)  

 




Съществува и фамилен рак на панкреаса, който е свързан с няколко наследствени синдрома: фамилна аденоматозна полипоза, атаксия телеангиектазия, случаи с фамилен рак на гърдата и яйчника. 

РП се представя с разнообразна хистопатологична картина, включваща екзокринни и ендокринни структури, и това се счита като резултат от сложния онтогенетичен и филогенетичн процес на развитие на жлезата. Най-чести (90-93%) са туморите на екзокринния панкреас - дукталноклетъчен, ацинарноклетъчен; последвани от карциноми на ендокринния панкреас (островноклетъчен карцином) 

Диагнозата при РП обикновено се поставя късно поради неспецифичните си начални клинични симптоми и има голяма вероятност за забавяне на диагнозата. Важно е да се отбележи, че на този етап няма идеален диагностичен визуализиращ метод. 

Някои нови методи водят до повишаване на чувствителността за откриване на лезии с по-малки размери и за определяне степента на екстрапанкреасно разпространение. Такива са трансабдоминалната ехография, контрастно усилен КАТ, ядрено-магнитен резонанс, позитронно-емисионна томография, ЕРХП, лапароскопия и лапароскопско-ехографското изследване (Табл.1) 

 




На този етап няма доказан начин за скринингово изследване на общата популация. 

Генетичните изследвания може да се окажат важни за скрининг на високорисковите групи. Туморните маркери (CA19-9, CEA, CA50, CA494, CA242, CAM17-1 и др.) са с ниска чувствителност в началните стадии.

На този етап единственият радикален метод за лечение на РП е хирургичният. За съжаление, повечето от пациентите (85%)  са в напреднал стадий на заболяването още при първия контакт с лекаря, поради което кандидатите за радикална операция са малко. Въпреки някои терминологични различия, оперативните методи се свеждат до три принципни подхода в зависимост от преимущественото разположение на тумора: левостранна, дясностранна и тотална панкреатектомия.

Следоперативният леталитет при операцията на Wipple е снижен до 5% за пациенти, оперирани в специализирани клиники. 

 Независимо от това, повечето от болните претърпели резекция НЕ достигат дефинитивно излекуване.(фиг2) 

 




По отношение на химиотерапията от спектъра на използваните в момента цитостатици нито един НЕ показва ефективност по-голяма от 15%. Най-често се използва 5-Флуороурацил, но в момента активно се проучват Гемцитабин, Маримастат и Енилурацил. 

Лъчетерапията е ниско ефективна и намира главно приложение за третиране на болковия синдром. 

Повечето изследователи смятат, че генната терапия е перспективен метод, но засега повечето от проучванията целящи възстановяване на туморсупресорната функция на определени гени, са в предклинична фаза. 

Имунотерапията включва ваксина с RAS-пептид (свързва имунен отговор към туморните клетки при двама от пет пациенти) и противосмислени олигонуклеотиди (инхибират транскрипцията на т РНК). Тези изследвания в момента са в I-II фаза на клинични изпитания 

Лошата прогноза на РП (5-годишна преживяемост при само 0.5-1.5% от случаите) насочва усилията към търсене на подходящи скринингови програми, които да идентифицират случаите, които биха се повлияли от ранна операция, както и прилагането на фундаментално нови концепции, целящи значително повлияване на изхода на заболяването. 

Анализът на заболеваемостта за периода 2001−2002 година за плевенски и ловешки регион показва 154 новозаболели (85 мъже и 69 жени), от които починали към момента на проучването (03.2003г.) са 71.Според възрастта пациентите се разпределят както следва: 2 (до 40 г.),  12 (41-50 г.); 14 (51-60г.); 39 (61-70г.) и 87 - над 71 години. 

По стадии съобразно TNM   класификацията в ранните (I-II стадий) са само 10 пациенти, в III стадий - 25, в IV стадии - 84. При 38 болни липсват достатъчно данни за стадиране.Локализацията на първичният тумор е представена на Табл.2. 

 




Оперирани са половината от пациентите, като са направени главно палиативни операции и експлоративни лапаротомии, и само три радикални резекции. 

Химиотерапия е проведена при 11 случая, без да може да се установи повишаване на преживяемостта (средно 5,4 месеца). 

Заключение: трябва да се търсят на подходящи скринингови програми, които да идентифицират случаите, които биха се повлияли от ранна хирургична намеса. Необходимо е също и приложението на фундаментално нови концепции с цел значително повлияване на прогнозата на рака на панкреаса.

Книгопис:Литературният обзор включва 48 заглавия и е на разположение при авторите.

* Докладът е подготвен от студентски кръжок по хирургия към ВМИ – Плевен.

 

 

Проекти от семинар юни 2002 г. - гр. Габрово   

 

Обучение на парамедицинските кадри за подобряване нивото на хигиена в операционна зала  

 

Албена Неделчева

 

Проектът започва през септември 2002 г. Координаторът на проекта е посетила специализиран курс за новите дезинфектанти и методи на профилактика на вътреболничните инфекции в София. Изготвени са две информационни табла по проблема и са поставени в Хирургичното отделение и операционния блок. Проведен е обучителен семинар с медицинските сестри от Хирургично отделение. Разработена и въведена е нова организация на хигиенния режим и дезинфекцията в операционния блок. 

Правилникът за противоепидемичната дейност в операционния блок е разпространен в болничните отделения, пряко свързани с работата на хирургичното отделение, като с него са запознати общо 142 медицински лица. Проследяването на честотата на постоперативните инфекции показва намаление, като за първите три месеца на 2003 г. не са регистрирани такива усложнения. Крайният резултат от проекта ще се оцени през септември  2003 г. чрез отчитане на честотата на вътреболничните инфекции преди и след провеждане на програмата. 

 

 

Намаляване броя на инфекциите в хирургично отделение чрез подобряване условията на работа

 

Албена Ботева

 

Привлечени са за участие 4 медицински сестри, работещи в отделението. Координаторът на проекта е осъществил контакти с фирмите “Медистал” и STS – Габрово, за осигуряване на ръкавици, дезинфекционни и почистващи материали. Част от необходимите количества вече са доставени. Трудно се осъществява снабдяването с подходящо работно облекло за персонала. Не са се отзовали местни фирми и лица, с които са водени преговори за допълнително спонсориране на проекта.

Предстои проследяване на честотата на инфекциозните усложнения за период от 6 месеца и отчитане на ефекта от проекта.

 

 

Повишаване на надеждността на тестовете в микробиологична лаборатория на МБАЛ-Габрово 

 

Aся Георгиева

 

Проектът има за цел да подобри качеството на хранителните среди за бактериална идентификация чрез прецизно измерване на съставките на средите. Установено е добро сътрудничество с 2 местни фирми, които спонсорират закупуването на нова електронна везна за измерване на необходимите количества за хранителните среди. Проектът реализира желаната цел чрез постигане на качествените стандарти за диагностичните среди. 

Подобрената надеждност на микробиологичните диагностични тестове е положително оценена от лекарите от клиничните отделения на болницата. Точното измерване и подобреното използване на средите имат значителен  икономически ефект, като спестените пари се използват за по-нататъшно подобряване на диагностичния процес в лабораторията. 

 

 

Намаляване стреса на пациенти при провеждане на лумбална пункция чрез използване на локална анестезия

 

Бисера Узунова

 

Проектът започва през cептември 2002 г. Осигурени са средства за локална анестезия, която се прилага от декември. За период от три месеца в Неврологичното отделение са преминали 90 пациенти, при 30 от които е проведена лумбална пункция с локална анестезия с Лидокаин. Значително са намалени психологическата травма и стрес при пациентите.

Предстои да се анкетира медицинския персонал в отделението за оценка на ефекта от въвеждането на лумбалната анестезия.

 

 

Обучение на оперираните за катаракта и глаукома с цел избягване на следоперативни усложнения 

 

Галина Недялкова

 

Програмата е представена на колектива на Очно отделение. Сформиран е екип за изпълнение на проекта. Изготвена е информационна листовка за профилактиката на следоперативните усложнения при операции на окото. Материалите се разпространяват сред пациентите, оперирани поради очна катаракта и глаукома. 

Успехът на проекта ще се оцени след 6 месеца чрез сравняване честотата на постоперативни усложнения при очните операции за катаракта и глаукома преди и след неговото провеждане.

 

 

Намаляване на нивото на стрес сред пациенти, подготвяни за фиброколоноскопия 

 

Галя Христова

 

Сформиран е екип от две медицински сестри и един лекар за работа по проекта. Подготвена е информационна брошура, описваща процедурата фиброколоноскопия и е разпространена сред 150 пациенти със заболявания на дебелото черво. Провеждат се индивидуални беседи от подготвена по проблема медицинска сестра с всеки пациент, подложен на изследването.Прилага се психометричен тест за оценка на нивото на стрес след информирането на пациента за същността на процедурата.

Резултатите показват, че пациентите не са изпитвали стрес и страх, защото предварително са били информирани подробно за изследването.

Резултатите от проекта ще се оценят след 2 месеца.   

 

Обучение в адекватно поведение на родителите на деца с астма 

 

Ганка Неделчева

 

Сформиран е екип от 5 медицински сестри и 5 лекари от Детско отделение на МБАЛ-Габрово. Подготвена е брошура за родителите на деца с астма, информираща ги за протичането на болестта, за грижите и помощта, които те могат да осигурят на децата в къщи. Проведено е анкетно проучване за проучване знанията на родителите за астмата преди тяхното включване в програмата. Досега брошурата е разпространена сред родителите на 110 деца с астма, лекувани в Детско отделение. Медицинската сестра-координатор на проекта провежда индивидуални разговори и практическо обучение на родителите. Здравното състояние на децата се проследява чрез въпросник и чрез провеждането на редовни срещи с родителите веднъж на 3 месеца. В Детско отделение е поставен изработен от екипа информационен постер по проблемите на астмата и подходящите домашни грижи за децата с астма. Информационната брошура е предоставена в местната библиотека, заедно с адреса за координатора на проекта. Чрез местната преса населението на града  и региона е запознато с провеждането на проекта. Установено е сътрудничество с Националната асоциация на пациентите с астма и са запланувани съвместни дейности в бъдеще.

Бъдещи дейности: За да се увеличи броят на децата с астма, имащи полза от проекта, се предвижда информационната брошура да се разпространи сред родителите на децата в две училища в Габрово. Училищните медицински сестри ще насочват децата с астма, които не се хоспитализират и техните родители към екипа на проекта. 

 

 

Програма за подобряване на хигиената в операционен блок на Очно отделение при МБАЛ-Габрово

 

Генка Каменова

 

В екипа за работа по проекта са включени 6 медицински сестри и 3 лекари от Очно отделение. Проведени са разговори с местни бизнесмени с цел привличане на допълнителни финансови средства за проекта, но за съжаление – без резултат.

Управителният борд на МБАЛ-Габрово е запознат с проекта и го подкрепя финансово и с осигуряване на ремонтната група на болницата за извършване на обновителните работи. Привлечени са доброволци и от други отделения на болницата. Хигиенният ремонт на операционния блок е извършен за 2 месеца. Хигиенните условия значително са подобрени и са намалени рисковете за възникване на вътреболнични инфекции. Разработена е и е въведена нова програма за поддържане на хигиената и дезинфекцията в операционната зала.

За първите три месеца след въвеждане на програмата не са наблюдавани следоперативни инфекциозни усложнения. Проведена е анкета за проучване удовлетвореността на персонала от подобряването на условията в операционната, като всички лекари и сестри дават положителна оценка на постигнатото от проекта до този момент.

Крайните резултати от проекта ще бъдат оценени след 6 месеца чрез сравняване честотата на вътреболничните инфекции преди и след неговото провеждане. 

 

 

Скъсяване на възстановителния период при децата, лекувани в Детско отделение на МБАЛ-Габрово чрез подобряване на диетата

 

Даниела Симеонова

 

Изграден е екип за работа по проекта, включващ 2 медицински сестри и един лекар. Организирани са мерки за подобряване на хигиената в детската кухня на отделението. Изработено е информационно табло за храненето на децата до 1-годишна възраст и е поставено в отделението. След установяване на връзка с локалните представители на Nestle, компанията е дарила различни хранителни продукти за подобряване храненето на децата в отделението и информационни материали за родителите, обсъждащи проблемите на правилното хранене на децата през първата година от живота. Получено е и дарение – стерилизатор за нуждите на детската кухня. 

От планираната за наблюдение целева група от 20 деца със заболявания на храносмилателната система са обхванати до момента 14 деца. 

Проектът се развива и сега е насочен към пълноценното хранене на всички деца, лекувани в Детско отделение. Резултатите от проекта ще бъдат оценени след 3 месеца.

 

 

Здравно-образователна програма за пациенти с хепатит B

 

Димитринка Иванова

 

Екипът на проекта от 2 медицински сестри и лекар-инфекционист е изработил информационна брошура за пациентите с хепатит В, която се разпространява сред пациентите. Проведено е анкетно проучване при изписване на пациентите за оценка на нивото на знанията за болестта и режима на живот след проведената образователна интервенция. За последния месец резултатите показват, че от преминалите обучение 10 пациенти, само 1 има проблеми с възстановителния процес поради непознаване на здравния режим. 

Информационните материали са разпространени сред учениците от 2 местни училища и групите с висок риск сред пациентите на 10 общопрактикуващи лекари в Габрово. Резултатите от проекта ще се оценят след 3 месеца

 

 

Здравно-образователна програма за правилно поведение при екзогенни отравяния 

 

Димитър Димитров

 

Проектът започва през юли 2002 г., като е привлечен лекар-токсиколог в екипа. Проведено е анкетно проучване за установяване нивото на информираност на населението по отношение на първата помощ при екзогенни остри отравяния. Публикувани са две статии в местни вестници за отравянията с гъби. Подготвена е и е отпечатана информационна брошура за оказване на първа помощ при остри отравяния.

Предвижда се да продължи разпространението на брошурата и през януари 2003 г. да се оцени промяната в нивото на информираност на населението след провеждането на образователната кампания.

 

 

Обучение на новооткрити пациенти с астма за правилно използване на инхалаторни медикаменти

 

Донка Георгиева

 

Координаторът на проекта с помощта на 2 лекари идентифицират всички новооткрити пациенти с астма, които се нуждаят от инхалаторно лечение. Изработена е информационна брошура за правилното използване на различни инхалаторни препарати, която се разпространява сред пациентите. Сформирани са групи от пациенти и техните близки, които ще участват в обучение в училище за астма. Събрана е статистическа информация за честотата на рехоспитализациите на пациентите с астма преди започване на проекта. 

Обучението на пациентите ще продължи според планираните дейности и успехът на проекта ще бъде оценен въз основа на честотата на рехоспитализации сред обхванатите пациенти и техните умения за правилно използване на аерозолни инхалатори.

 

 

Здравно-образователна програма за повишаване на информираността на населението от Габровска област за Лаймската болест

 

Донка Стефанова

 

Проучена е наличната литература по проблема от координатора на проекта и с помощта на лекар е изготвена информационна брошура. Направено е информационно табло за Лаймската болест и е поставено в Приемно-диагностичния център на болницата. Записана е на касети лекция за заболяването и начините за предпазване, която е предоставена за излъчване от местните радиовъзли в Габровска област.  

Предвижда се брошурата да се разпространява сред населението с помощта на общопрактикуващите лекари. В началото на март 2003 г. ще се излъчи образователно предаване за Лаймската болест по местната телевизия. Крайната оценка ще се проведе чрез анкетиране.

Изпълнението на проекта е съпроводено с организационни трудности поради значителния му мащаб. 

 

 

Обучение на близките на инсултно болни за обгрижване след изписване от болница 

 

Емил Дамянов

 

Изготвена е брошура за семействата на пациенти с мозъчен инсулт с указания за рехабилитационни упражнения и грижи в дома. По време на болничния престой екип от трима рехабилитатори и лекар физиотерапевт провеждат индивидуални беседи и практическо обучение със близките. 

До март 2003 г. са обхванати семействата на 50 пациенти с инсулт. Брошурата се предоставя на близките при изписване на пациента от болницата. С изписаните пациенти от Габрово работата на екипа продължава в домашни условия. В момента се проследяват четирима пациенти. Наблюдението е приключило при 11 инсултно болни, посетени в дома двукратно от един рехабилитатор за проследяване на възстановителния процес и оказване на помощ на семейството. При изписване от болницата средната оценка от стандартния тест за увреда на централен двигателен неврон е била 1 – само частично извършване на дейности от ежедневието. В резултат от грижите на близките при квалифицираната помощ на екипа на проекта при 7 от болните е постигната средна оценка 3 – независимост в извършването на ежедневните дейности. При останалите четирима болни са възстановени движенията на долните крайници в достатъчен за ежедневните дейности обем, а на горните крайници – в по-ограничен обем.

Крайният ефект от проекта ще бъде оценен чрез стандартен тест за функционирането на пациентите в ежедневните дейности през юни 2003. 

 

 

Образователна програма за пациенти с белодробни заболявания, обясняваща необходимостта от бронхоскопия 

 

Д-р Иво Станчев  

 

Проектът стартира през август 2002 г. Организиран е екип от 1 лекар-бронхоскопист и 4 медицински сестри. Закупен е образователен видеофилм, обясняващ процедурите на бронхоскопията. Координаторът на проекта е обучил медицинските сестри как да подготвят пациентите, на които предстои бронхоскопско изследване.

Подготвена е образователна брошура, за бронхоскопията. Екипът е разработил форма за информирано съгласие на пациента за извършването на бронхоскопия, от която са отпечатани 200 екземпляра. Провеждат се индивидуални разговори с пациентите за мотивирането им за провеждане на бронхоскопия и за обяснение на процедурите. 

Предстои отпечатване на брошурата и разпространението й сред пациентите, които се нуждаят от бронхоскопия. Ще продължи извършването на планираните дейности, а крайна оценка на проекта ще се проведе след 1 година. 

  

 

Подобряване условията на труд на персонала в Рентгеново отделение на МБАЛ – Габрово

 

Кремена Димитрова

 

Проектът стартира през август 2002 г. и приключи за период от 6 месеца. През това време се организира и проведе от персонала на отделението ремонт на свободно помещение извън зоната на повишена радиация, което служи сега за стая за почивка.

Здравето на работещите в отделението беше проследено за соматични последици от йонизиращата радиация. Отчетени бяха и получените дози лъчево натоварване чрез проверка на индивидуалните дозиметри в началото и в края на програмата. Проведена беше анкета, която установи удовлетвореността на целия персонал от провеждането на проекта. Проектът има благоприятен ефект върху здравето на лекарите и лаборантите от отделението чрез намаляване на риска за професионално лъчево заболяване. 

 

 

Повишаване информираността на населението относно предлаганите услуги за хронично и терминално болни пациенти от Хоспис – Габрово 

 

Любка Димитрова 

 

Формиран е екип за осъществяване на проекта, включващ социален работник, 4 медицински сестри, 3 лекари и 2 доброволци, работещи заедно с персонала на хосписа. Проведено е оценяване на нивото на информираност на населението относно същността на хосписа и хосписните грижи. Подготвени са анкетни карти и са обхванати 300 случайно подбрани лица сред пациенти, чакащи за медицинска помощ в някои от медицинските центрове в Габрово. Събраната информация е използвана за оценка на потребностите от информация и на очакванията на пациентите, както и за правилно планиране на предлаганите от хосписа услуги. Подготвена е информационна брошура, описваща дейността на хосписа и различните видове грижи, които се предлагат за хронично болните и терминално болните пациенти. 

 

 

Програма за профилактика на туберкулозата сред медицинския персонал на Специализирана белодробна болница – Габрово

 

Любка Димитрова        

 

През юни 2002 г. е сформиран екип от 5 медицински сестри и 2 лекари за работа по проекта. Проведено е анкетно проучване сред 90 медицински сестри и лекари за да се определи тяхната информираност за предпазните мерки при работа с туберкулоза. С помощта на епидемиолог от регионалната ХЕИ са разработени стандарти за предпазни мерки и дезинфекция.Проведени са лекции с всички медицински сестри, лаборанти и санитари за запознаване с предпазните мерки. 

Предстои запознаване на персонала от всички отделения с разработените стандарти. Ще се проведат още две лекции за медицинските сестри и една за санитарите. Оценката на проекта ще се направи с помощта на въпросник.

 

 

Създаване на условия за бързо обработване на медицинската документация в АГО чрез въвеждане на  информационна система 

 

Мария Петкова 

 

Проектът цели да се изгради надеждна информационна база за преминалите родилки в АГО и да се скъси времето на обработка на документацията при изписване на жените от отделението. Закупени бяха лазерен принтер и консумативи. С помощта на компютърен специалист се подготви и внедри система за компютърна обработка на медицинската документация на родилките.

Оценката на ефекта от проекта установява значително скъсяване на престоя на родилките в деня на изписването в сравнение със същия период на предходната календарна година. Все още екипът среща  проблеми при използване на системата поради остарялата налична компютърна техника.

  

 

Увеличаване на броя на кръводарителите в Габровски регион 

  

Маргарита Цанова 

  

Проектът започва през декември 2002 г. Проведена е широка информационно-образователна кампания сред населението на региона. Привлечени са местните медии – вестници, радио и телевизии, БЧК и лекари-доброволци от МБАЛ-Габрово. Раздадени са информационни листовки, изработени са плакати и други нагледни материали. 

В резултат на кампанията се наблюдава в сравнение с предходната година  25% увеличение на броя на кръводарителите за декември 2002 г., 10% - за януари 2003г. и 20% за февруари. Проектът продължава, като предстоят още 4 акции за набиране на кръводарители. 

  

  

Намаляване нивото на стрес при деца, приети за лечение в УНГ-отделение на МБАЛ-Габрово  

  

Мая Петкова 

  

За да се намали стресът на децата е подреден кът за игра в приемния кабинет на УНГ-отделение. Направен е шкаф за играчки и книжки. Повечето играчки и книжки са дарени от персонала на отделението. Стените са декорирани с весели рисунки и са изработени подходяща за децата дървена мебелировка.  

Към проекта е привлечен детски психолог за оценка на намаляването на стреса при децата. Разработени са два специални теста за отчитане на резултатите. Проведена е анкета с родителите и персонала от УНГ-отделение. Проведените тестове с децата установяват значително намаляване на страха и стреса от хоспитализацията. 

Родителите оценяват положително проекта и считат, че децата вече не се страхуват от лечение в отделението при повторна необходимост. Здравният персонал намира, че създаването на детския кът улеснява много работата и позволява работа в спокойна обстановка, които подобрява качеството на прегледите.  

  

 

Намаляване на риска от очни увреждания при новородени в резултат на кислородотерапия в МБАЛ-Габрово  

  

Мая Дюкенджиева 

  

Координаторът на проекта се свързва с няколко фирми, произвеждащи оборудване за кислородотерапия. Организирани са срещи с фирмите, произвеждащи най-подходящо оборудване за кислородотерапия на новородените. Фирмата с най-добро предложение изработи и предостави на отделението 3 кислородни палатки, чрез които се намалява рискът от очни увреждания при новородените в резултат на кислородотерапията. 

Резултатите от проекта ще бъдат оценени след 6 месеца въз основа на честотата на очните увреждания от кислородотерапията преди и след въвеждането на новите средства за дозиране на кислород.  

  

 

Осигуряване на информация за жените с онкологични заболявания за предлаганите радиологични услуги 

  

Милена Неделчева 

  

Събрана е информация за съществуващите лечебни заведения, предлагащи радиологични услуги. Подготвена и разпространена е брошура за пациентките и техните близки. Провеждат се индивидуални разговори с всяка жена, която се нуждае от продължаване на лечението за онкогинекологичното заболяване с радиотерапия.  

Проследени са резултатите при 10 жени, на които е предоставена  информационната брошура. При 7 е получена обратна връзка за срока на започване на специализирано лечение. При всички жени то е започнало най-късно до 7 дни след изписване от болницата. Направено е сравнение с други 7 пациентки, които не са ползвали информационната брошура. Пет от тях не са посетили специализирана клиника до една седмица след изписване. Те са търсили през това време информация и съдействие от личните си лекари, от други здравни работници, от други жени, лекувани в тези клиники или от техните близки. Другите две жени са посетили специализираното лечебно заведение навреме, но са върнати оттам поради пропуски в документацията. Сравнението на резултатите показва, че сведенията в информационната брошура са изключително полезни, спестяват време и подпомагат получаването на по-добри здравни резултати при жените поради навременно започване на лечението.  

Коментар: Тъй като е трудно да се проследят жените и да се получи точна информация за радиотерапията, броят на жените, които са проследени и включени при оценката на проекта, е намален.  

  

  

Намаляване на болките в гърба при медицинските сестри в Неврологично отделение на МБАЛ-Габрово 

  

Милена Пенчева 

  

Проектът започва през cептември 2002 г. Физиотерапевт подготвя подходящ комплекс от упражнения. Първоначалната идея в проекта да се включат само медицински сестри от неврологичното отделение е променена поради големия интерес на сестрите от цялата болница към програмата. Прицелната група включва 35 медицински сестри с болки в гърба, работещи в различни отделения. Групата има тренировки 3 пъти седмично. 

При започване на програмата е извършено  стандартно измерване на подвижността на гръбначния стълб при 15 медицински сестри от неврологично отделение, като при всички са установени ограничения в различни локализации. Подготвена е брошура с информация за профилактиката на болките в гърба и с рисунки, обясняващи комплекса от упражнения. Брошурата е разпространена сред медицинския персонал на болницата.  

Ефектът от проекта ще бъде оценен в кроя на м. април 2003 чрез въпросник, чрез оценяване на отсъствията поради временна нетрудоспособност в резултат на болки в гърба и чрез резултатите от стандартните тестове за подвижност на гръбначния стълб. 

  

 

Програма за профилактика и контрол на вътреболничните инфекции в Интензивно отделение на Специализираната белодробна болница в Габрово 

  

Михаела Димитрова 

  

Проектът е представен и обсъден с епидемиолог от ХЕИ. Разработен е план за обучение на персонала от Интензивно отделение и е разпространена информационна брошура. През м. октомври 2002 г. е проведен 3-дневен курс по профилактика на вътреболничните инфекции за персонала на отделението.  

Предстои да се събере информация за честотата на вътреболничните инфекции в Интензивното отделение за едногодишен период преди и след провеждане на проекта. 

  

 

Хормонозаместителна терапия при жени с ранна хистеректомия  

 

Наталия Кабакчиева 

  

Проектът стартира през септември 2002 г. Изготвена е информационна брошура за различните видове хормонозаместващи препарати и ползата от хормонозаместителната терапия. Брошурите се раздават на жени, нуждаещи се от такава терапия. Изготвен е дневник за наблюдение на хистеректомираните жени за период от 6 месеца след операцията. Под наблюдение са обхванати 20 жени на възраст 35-45 г., претърпели хистеректомия. Анкетирани са 15 от тях, като половината съобщават за подобряване на общото състояние и настроението в края на първия месец от лечението, а останалите жени от групата са получили подобрение след втория месец от терапията. Наблюдението на пациентките продължава, като се включват всички нови случаи на ранна хистеректомия.  

Проектът ще продължи като бъдат поканени да участват общопрактикуващи лекари и гинеколози, работещи в извънболничната помощ. Ще бъдат предоставени информационни брошури за пациентите и ще се поставят постери за хормонозаместителната терапия в здравните центрове. 

  

  

Програма за профилактика на ранните и късни усложнения при диабет І тип 

  

Нейла Макнин 

  

Програмата обхваща пациенти със захарен диабет І тип, лекувани в отделението по вътрешни болести и в нефрологично отделение. Информационно-образователни материали за болестта и профилактиката на нейните усложнения са предоставени на пациентите. Членовете на екипа провеждат индивидуални беседи с всеки диабетно болен. Програмата е оценена положително от 80% от обхванатите пациенти. 

Заключителна оценка на проекта ще бъде направена чрез сравнение на честотата на усложненията при пациенти-диабетици, участвали и неучаствали в програмата. 

  

  

Образователна програма за профилактика на тютюнопушенето сред учениците от 5-ти до 8-ми клас на училище “Св.св. Кирил и Методий” – Габрово 

  

Нелвена Пенчева 

  

Осигурена е литература по проблема и са подготвени учебни материали и брошура през м. август. Проектът е представен на директора на училището и учителския колектив. Изготвен е план на лекциите и в края на септември е проведена първата образователна лекция. Направена е оценка с анкета на изходното ниво на информираност на прицелната група относно тютюнопушенето. Брошурата е разпространена сред учениците. 

Предстои провеждането на ежемесечни лекции. Крайна оценка на знанията ще бъде направена през май 2003 г. Ще се проведе и заключителна среща с ръководството на училището и представители на общността за оценка на резултатите от програмата. 

  

  

Здравно-образователна програма за вторична профилактика на хипертонията при пациенти на възраст 20-50 години 

  

Петя Очкова 

  

За работа по проекта е формиран екип от 2 медицински сестри и един кардиолог. Изготвен е дневник за регистриране на артериалното налягане в домашни условия и е раздаден на 30 пациенти, включени в програмата. На пациентите са осигурени  информационни материали за хипертонията и нейните рискови фактори. Проведени са индивидуални разговори за техниката на измерване на артериалното налягане, за подходяща диета и профилактика на усложненията. В Кардиологично отделение е поставено информационно табло за хипертонията и нейните усложнения. 

Ефектите от проекта ще бъдат оценени чрез наблюдаваната честота  на усложненията при пациентите преди и след провеждане на програмата. 

  

  

Програма за повишаване информираността на хронично болните пациенти относно техните права 

  

Петя Витанова 

  

Пациентите с тежки хронични заболявания имат специфични права при получаването на медицинска помощ според разпоредбите на Националния рамков договор. Проектът цели да повиши информираността на пациентите за техните права. Разработена е информационна карта, която се разпространява сред хронично болните пациенти, посещаващи извънболничните медицински центрове, общопрактикуващите лекари, социалните служби, клубовете на хората с увреждания. 

Ефектът от проекта ще бъде оценен през юни 2003 г. чрез измерване нивото на информираност на пациентите относно техните права и чрез броя на жалбите за направени нарушения на тези права. 

  

  

Намаляване на стреса и тревожността при пациенти с предстояща тотална фиброколоноскопия 

  

Радка Милчева 

  

Сформиране е екип от 6 медицински сестри, работещи във отделенията по вътрешни болести. Подготвена е брошура за тоталната фиброколоноскопия, която е разпространена сред 100 пациента с проблеми на дебелото черво. Изработени са покривни чаршафи, позволяващи да се намали чувството за неудобство и тревожност на пациентите по време на изследването. Подготвени сестри проведоха индивидуални разговори с всеки пациент преди процедурата. Резултатите от анкета с пациентите, преминали изследването, показват намалени нива на стрес и тревожност. 

  

  

Изграждане на база данни за пациентите с туберкулоза и запознаване на населението със специализираните здравни услуги, предлагани от СБЛББ-Габрово 

  

Радостина Игнатова 

  

Подготвена е форма за извличане на информация от болничната документация на пациентите. Формата се използва за изграждането на компютърен регистър на туберкулозно болните, лекувани в белодробната болница в Габрово. Разработена е и е внедрена компютърна система за регистрация и проследяване на туберкулозно болните лица. Системата ще улесни проследяването на болестта при всеки пациент и неговото лечение. 

Проведено е проучване сред пациентите за установяване на тяхната информираност относно специализираните здравни услуги, предлагани от болничното заведение. Резултатите са анализирани и използвани за подобряване на болничната политика за връзки с обществеността. Подготвена е брошура за предлаганите от болницата специализирани медицински услуги. 

Предстои брошурата да бъде отпечатана и разпространена сред населението. Оценка на проекта ще се направи след една година.  

  

  

Организиране на занимания за децата, лекувани в Педиатрично отделение на МБАЛ-Габрово 

Райна Генчева 

  

За подобряване на адаптацията на децата към болничната среда са организирани редовни занимания с изкуство. Децата прекарват повече време, заети с рисуване, четене на книги, учене и съчиняване на стихове и други подходящи занимания. Занятията се провеждат в игралната стая в отделението, създадена преди една година в резултат от проект по програмата “Решаване на проблеми за по-добро здраве”. Закупени са нови игри и материали за творчески занимания. Поставено е табло с изработени от децата рисунки и материали. 

Детски психолог е подготвил психометричен тест и въпросник за оценка на удовлетворението на децата от провежданите дейности  и намаляването на стреса. 

Заключителна оценка на проекта ще бъде направена през април 2003 г.  

  

  

Образователна програма за пациенти с висок серумен холестерол 

  

Ренета Илисанова 

  

Проектът стартира през септември 2002 г. Сформиран е екип от две лаборантки и лабораторен лекар. Екипът е разработил здравно-образователна брошура за пациентите. Тя е предоставена на медицинските специалисти за разпространение сред високорисковата група. Около 50 пациенти са включени в програмата. Нивото на серумните им липиди е измерено през м. ноември и м. декември. Намаляването на нивото на липидите и холестерола в кръвта в резултат на програмата ще бъде оценено през август 2003 г. 

  

  

Образователна програма за ранно откриване и лечение на остеопороза за 100 жени в активна възраст 

  

Румяна Иванова 

  

Сформиране е екип от една медицинска сестра, лекар, диетолог и кинезитерапевт. Оценен е индивидуалния риск на жените чрез въпросник и е определена група с висок риск, включваща 26 жени. През септември 2002 г. е изнесена лекция за необходимостта от профилактика и ранно откриване на остеопорозата от лекар-ендокринолог. На 10 жени от високорисковата група е проведено остеодензитометрично изследване. 

Предвижда се обхващане на всички жени от високорисковата група с остеодензитометрия. Ще бъде подготвена и разпространена сред целевата група образователна брошура за остеопорозата. През май 2003 г. ще се проведе оценка на резултатите от проекта 

  

  

Здравно-образователна програма за болни със сърдечно-съдови заболявания за намаляване честотата на рехоспитализациите 

  

Светла Грънчарова 

  

Програмата е обхванала 143 пациенти до момента. Интерес към дейностите на програмата са показали всичките 400 преминали през Кардиологично отделение пациенти. Ежемесечно се изнасят лекции за рисковите фактори и профилактиката на сърдечно-съдовите заболявания. В отделението е поставено  информационно табло със здравно-образователни материали. Таблото е ценен източник за здравното обучение на пациентите и техните близки. 

Отчита се значително нарастване на информираността на пациентите за кардио-васкуларните болести. Честотата на рехоспитализациите за първите 6 месеца на проекта остават непроменени. Проектът ще продължи още 6 месеца. 

  

 

Програма за намаляване на вътреболничните инфекции в Неврологично отделение на МБАЛ-Габрово 

  

Стела Колева       

  

Сформиран е екип от 2 медицински сестри и лекар невролог. Направен е преглед на наличните ресурси. Към проекта са привлечени спонсори и доброволци за извършване на обновителните работи в изолационната стая на отделението. Ученици от едно от местните професионални училища ще сътрудничат при ремонта. Разработени и внедрени са нови правила за дезинфекция и нов хигиенен режим. 

Обновяването на изолационната стая ще приключи през април 2003 г., след което за 6 месеца ще бъде проследявано възникването на вътреболнични инфекции. 

  

  

Образователна програма за диетично хранене при сърдечно-съдови болни 

  

Юлия Иванова 

  

Проектът стартира през юли 2002 г. Сформирана е целева група от 15 пациенти, лекувани в кардиологичното отделение. Координаторът на проекта състави диетични правила и препоръки за пациенти със сърдечно-съдови болести. Те са отпечатани и предоставени на подбраната целева група. Изработени са два въпросника за оценка на знанията за подходящата диета при сърдечно-съдови пациенти преди и след образователната интервенция. Крайните резултати от програмата ще бъдат измерени след 6 месеца.