Спонсорирано от:        Dreyfus Health Foundation

DHF, 205 East 64 Street, Suite 404

New York, NY 10021

E-mail: Postmaster@thf.org

                                           http://www.thf.org

                                          Fax #  212-371-2776


Новини: Април – Август  2002

 

Срещи

 

   На 17 май в София се проведе среща, в която участваха  директорът на Български червен кръст доц. Гладилов,  завеждащата отдел ”Международно сътрудничество” д-р Стоименова и представители на Здравна фондация “Драйфус” (д-р Ян Соботка), “Сдружение за по-добро здраве” (г-жа Янка Цветанова) и фондация “Мрежа за подпомагане на деца” (Д-р Даниел Левин).

   Доц. Гладилов и д-р Стоименова запознаха гостите с програмите и дейността на БЧК.

   Д-р Ян Соботка представи програмите на Здравна фондация “Драйфус”, а г-жа Янка Цветанова – програмите на фондацията в България, координирани от “Сдружение за по-добро здраве”.

Директорът на фондация “Мрежа за подпомагане на деца” д-р Левин запозна  доц. Гладилов и д-р Стоименова с програмите на фондацията в Румъния, Молдова и България.  Фондацията вече е дарила компютри за детски компютърен клуб в Плевен, и сега стартира нова програма за медицински специалисти.

   Обсъдени бяха възможности за бъдещо сътрудничество.

 

   На 19 май мадам Шийла Куин, г-жа Шийла Мърфи, д-р Ян Соботка и г-жа Янка Цветанова присъстваха на регионална среща на Асоциацията на медицински специалисти.

   Д-р Ян Соботка представи програмите на Здравна фондация “Драйфус” в света и постиженията на програмата “Решаване на проблеми за по-добро здраве” в България и други страни в Европа. 

   Мадам Шийла Куин, консултант на Здравна фондация “Драйфус” по сестринските програми и г-жа Шийла Мърфи – член на управителния съвет на Международния сестрински съюз представиха дейността на съюза и условията за членуване, на които следва да отговарят националните съюзи.

 

Посещения на проекти

 

На 17 май  д-р Даниел Левин, д-р Ян Соботка, д-р Катаржина Брочек и г-жа Янка Цветанова посетиха детски компютърен клуб в СОУ “Иван Вазов”. Клубът е оборудван с компютри, дарени на “Сдружение за по-добро здраве” от фондация “Мрежа за подпомагане на деца”. Той е продължение на проект, стартирал в училището след семинар “Инициатива за по-добро здраве за Плевен – 1999”.

Сега  дейността на клуба обхваща 60 деца (7 –12 годишни) в неравностойно положение. Обучението в компютърни умения е осигурено от училището.

 

   На 19 май международните фасилитатори мадам Шийла Куин (Великобритания) , Памела Хойт (САЩ, координатор на Здравна фондация “Драйфус” за програми за медицински сестри), Фатме Атие (Йордания), Шийла Мърфи (Великобритания) и Паул Флореа (Румъния) и местните фасилитатори посетиха проекти в МБАЛ “Тота Венкова” – Габрово.

   Посетени бяха проекти от семинар “Решаване на проблеми за по-добро здраве”, проведен в Плевен през август 2001 година, реализирани от Калина Парашкевова, Десислава Лазарова, Нейла Макнин, Здравка Кючукова и Райна Генчева.

   Повечето от проектите са свързани с обучение на пациенти. Проектът на г-жа Райна Генчева, целящ подобряване на условията в ДО на болницата чрез обзавеждане на стая за игри на децата е един от най-успешните проекти в болницата, особено по отношение на набиране на средства и сътрудничество с колеги от болницата и неправителствени организации.

 

Семинар за проследяване на проекти

 

18 май, 2000

 

   В семинара участваха 22 координатори на проекти, подготвени по време на семинар “Решаване на проблеми за по-добро здраве” (30 август – 1 септември 2001 г.). Отчети за дейността си по проектите изпратиха до “Сдружение за по-добро здраве” и петима координатори на проекти.

   В този брой можете да намерите повече информация за разгледаните проекти.

 

 

 

Нови семинари

 

Семинар “Решаване на проблеми за по-добро здраве” – Плевен, 20-22 май, 2002

 

   В семинара, организиран от“Сдружение за по-добро здраве” и МБАЛ – Плевен, участваха 41 медицински сестри и рехабилитатори от МБАЛ – Плевен. Участниците бяха поздравени от доц. Кунчо Игнатов, ректор на ВМИ – Плевен и член на борда на директорите на МБАЛ, мадам Шийла Куин – консултант по програмите за медицински сестри на Здравна фондация “Драйфус”, и д-р Ян Соботка – координатор на програмите на Здравна фондация “Драйфус” за Европа и Близкия изток.

   В част от мероприятията на семинара участва и проф. Файсал Ибрахим, декан на Медицински факултет на Горнонилски университет – Судан, гост на ВМИ, доц. Борис Корновски от МУ – Варна и г-жа Марина Чолакова – заместник-председател на Гражданско обединение за превенция на наркоманиите – Варна.

   Участниците подготвиха планове за действие с помощта на международните фасилитатори мадам Шийла Куин и г-жа Шийла Мърфи (Великобритания), д-р Ян Соботка  и д-р Катаржина Брочек (Полша) и д-р Даниел Левин (САЩ) и българските фасилитатори доц. Мария Александрова, д-р Анжелика Велкова, д-р Камен Каменов, г-жа Янка Цветанова, г-жа Поля Живкова и г-жа Макрета Драганова. Подготвени бяха следните проекти:

  

§         Организиране на интензивни грижи в клиниката по наркология на МБАЛ – Плевен (Александър Александров)

§         Организиране на трудово-терапевтични мероприятия за пациентки с остри психози (Андриана Чакалова)

§         Здравно-просветна програма за пациенти на лъчетерапия (Анелия Златева)

§         Обучителна програма за онкологично болни и техните близки по проблемите на овладяване на болката (Виляна Стоева)

§         Обучителна програма за диабетици за избягване на наранявания на стъпалото (Галина Витева)

§         Реорганизация на дейността на помощния персонал в ортопедична клиника с цел осигуряване на по-добри грижи за пациентите (Даря Генова)

§         Обучителна програма за намаляване нивото на стрес при пациенти на хемодиализа (Дечка Митева)

§         Обучителна програма за инсултно болни и близките им за предотвратяването на декубитални язви (Димитринка Мирчева)

§         Осигуряване на дневен стационар за пациентки с остри психози (Евламбия Рачева)

§         Образователна програма за предотвратяване на отравяния при работа с препарати в селското стопанство (Искра Велкова)

§         Здравно образователна програма за ранното диагностициране на туберкулоза (Йорданка Вълкова)

§         Изграждане на група за взаимопомощ за намаляване на нивото на стрес сред сестрите, работещи в хемодиализа (Йорданка Николова)

§         Програма за предотвратяване на инфекции при пациенти след ларингектомия (Катя Христова)

§         Обучителна програма за пациенти с диабет за подобряване проследяването и контрола върху нивото на кръвната захар (Катя Хинкова)

§         Подобряване на рехабилитационната програма при пациенти след протезиране на тазобедрената става (Кети Георгиева)

§         Подобряване на рехабилитационните процедури при пациентите от ортопедична клиника (Красимира Цонева)

§         Скъсяване на периода за рехабилитация при инсултно болни (Кремена Мирчева)

§         Програма за социална адаптация на пациенти с множествена склероза (Мария Сънкова)

§         Обучителна програма за пациенти на химиотерапия за подобряване на качеството на живот (Мелиана Ал Шаргаби)

§         Обучителна програма за пациенти с глаукома и техните близки (Митка Илиева)

§         Обучение на сестринския състав на психиатрична клиника за оптимизиране на разходите в клиниката (Павлинка Жекова)

§         Обучение на пациенти за правилно поддържане на хигиената при трахеостомна канюла (Петя Ангелова)

§         Обучени на пациенти с ХООБ и астма за правилно прилагане на инхаланти (Петя Петкова)

§         Организиране на курсове за обучение на сестри от клиника по пулмология (Снежана Анчева)

§         Просветна програма за превенция на алкохолни интоксикации при 400 деца на възраст 11-14 години (Стефка Кънчева)

§         Обучителна програма за новодиагностицирани пациенти с диабет (Цветелина Иванова)

 

Юни 2002

 

Семинар “Решаване на проблеми за по-добро здраве” – Габрово, 13-15 юни, 2002

 

   Семинарът бе организиран от “Сдружение за по-добро здраве” и МБАЛ “Тота Венкова” – Габрово (със съдействието на д-р Антоанета Стойкова, заместник директор и г-жа Нели Тодорова, главна сестра). Участваха медицински сестри, рехабилитатори, акушерки и лаборанти от МБАЛ – Габрово, както и специалисти от Белодробна болница – Габрово.

   Участниците (48) работиха в 5 групи и подготвиха своите проекти с помощта на международните фасилитатори мадам Шийла Куин и Шийла Мърфи (Великобритания), Памела Хойт (координатор на програмите за медицински сестри на Здравна фондация “Драйфус”, САЩ), Фатме Атие (Йордания), Паул Флореа (Румъния) и българските фасилитатори доц. Мария Александрова, д-р Анжелика Велкова, г-жа Янка Цветанова, г-жа Поля Живкова и г-жа Нели Тодорова. Като наблюдател в семинара участва и г-ца Мариана Глухова, координатор програма в БЧК.

   Подготвени бяха следните проекти:

 

§         Програма за намаляване на вътреболничните инфекции в хирургично отделение (Албена Ботева)

§         Обучение на парамедицински кадри за подобряване нивото на хигиена в операционна зала (Албена Неделчева)

§         Повишаване на надеждността на тестовете в клинична лаборатория в МБАЛ – гр. Габрово (Ася Пейкова)

§         Въвеждане на локална анестезия при лумбална пункция в неврологично отделение (Бисера Кънева)

§         Обучение на опериране за катаракта с цел избягване на следоперативни усложнения (Галина Неделчева)

§         Намаляване нивото на стрес сред пациенти, подготвяне за фиброколоноскопия (Галя Христова)

§         Обучение в адекватно поведение на родители на деца с астма (Ганка Неделчева)

§         Програма за подобряване на хигиената в хирургично отделение (Генка Каменова)

§         Скъсяване на възстановителния период при децата, лекувани в детско отделение на  МБАЛ – Габрово чрез подобряване на диетата (Даниела Симеонова)

§         Здравно-просветна програма за пациенти с хепатит В (Димитринка Иванова)

§         Здравно образователна програма за правилно поведение при екзогенни отравяния (Димитър Димитров)

§         Обучение на пациенти с астма за правилно използване на инхаланти (Донка Георгиева)

§         Здравно-образователна програма за правилна диета и двигателен режим за пациенти с хепатит В (Донка Енчева)

§         Предотвратяване на инфекции сред персонала на белодробна болница – Габрово (Любка Димитрова)

§         Обучение на близките на инсултно болни за обгрижване след изписване от болница (Емил Дамянов)

§         Мотивиране на пациенти да се подложат на бронхоскопия (Иво Станчев)

§         Обучение на па пациенти с ХОББ и астма за правилно ползване на спирометър при домашни условия (Ирина Тъпова)

§         Здравно-образователна програма за пациенти в интензивно кардиологично отделение с остър инфаркт на миокарда за спазване на правилен двигателен режим по време на острия стадий на заболяването (Калина Парашкевова)

§         Обучение на близки на пациенти с инсулт за предотвратяване на декубитални язви (Камелия Драгнева)

§         Програма за подобряване на условията т.на труд за персонала в рентгеново отделение (Кремена Димитрова)

§         Разпространяване на информация за дейността на хосписа в Габрово и услугите, предлагане там за хронично и терминално болни хора от региона (Любка Димитрова)

§         Програма за увеличаване на броя на кръводарителите в Габровска област (Маргарита Цанова)

§         Скъсяване на престоя на родилки в МБАЛ – Габрово с подобряване на организацията при изписване (Мария Петкова)

§         Намаляване на риска от кислородотерапия за новородени в МБАЛ- Габрово (Мая Дюкенджиева)

§         Намаляване нивото на стрес  при деца приети за лечение в УНГ на МБАЛ – Габрово (Мая Петкова)

§         Програма за лечебна физкултура за намаляване на болки в гърба за персонала на неврологично отделение на МБАЛ – Габрово (Милена Пенчева)

§         Осигуряване на информация за онкологично болни за осигуряване на навременно постъпване за лъчетерапия (Милена Неделчева)

§         Превенция и контрол на вътреболничните инфекции в белодробна болница – Габрово (Михаела Димитрова)

§         Здравно-просветна програма за хормонално заместителна терапия при 35-45 годишни жени след хистеректомия (Наталия Милкова)

§         Обучение на пациенти с инсулинозависим диабет за предотвратяване и забавяне на късните усложнения (Нейла Макнин)

§         Здравно-просветна програма за вредата от тютюнопушенето за 11-14 годишни деца (Нелвена Христова)

§         Обучение на помощния медицински персонал за предотвратяване на вътреболнични инфекции (Николина Христова)

§         Здравно-образователна програма за пациенти на възраст 25-50 години с хипертония (Петя Станчева)

§         Обучителна програма за подобряване на комуникативните учения на сестринския персонал от белодробна болница - Габрово (Петя Хаджиникифорова)

§         Програма за повишаване информираността на инвалиди за правата им за ползване услугите на социалните служби (Петя Витанова)

§         Намаляване нивото на стрес сред пациенти планирани за фиброколоноскопия (Радка Милчева)

§         Изграждане на база данни за пациентите с белодробни заболявания,  лекувани в белодробна болница – Габрово (Радостина Петрова)

§         Организиране на занимания за децата, лекувани в детско отделение на МБАЛ – Габрово (Райна Генчева)

§         Здравно-просветна програма за пациенти с липидемии (Ренета Илисанова)

§         Образователна програма за ролята на ранното откриване и лечение на остеопороза при 100 жени в трудоспособна възраст (Румяна Иванова)

§         Здравно-просветна програма за пациенти от интензивно отделение на МБАЛ – Габрово за намаляване на рехоспитализациите (Светла Грънчарова)

§         Подобряване на точността на диагностичните тестове в клинична лаборатория (Снежинка Томова)

§         Намаляване на вътреболничните инфекции в неврологично отделение (Стела Колева)

§         Здравно-образователна програма за семействата на болните от туберкулоза (Татиана Димитрова)

§         Оптимизиране на процеса за регистриране и проследяване на пациенти в хирургичното отделение на МБАЛ – Габрово (Теменужка Станчева)

§         Здравно-образователна програма за хипертоници ( Юлия Попова)

 

Семинар “Решаване на проблеми за по-добро здраве” – Варна, 17-19 юни,2002

 

   Участниците (52) бяха предимно медицински сестри, участваха и шест медицински сестри от МБАЛ “Св. Марина”, заедно с главната сестра г-жа Ангелина Желязкова.

   Семинарът бе организиран от “Сдружение за по-добро здраве”, с помощта на д-р Дилян Друмев, завеждащ направление “Здраве-опазване” на Община Варна и Общинския център за превенция на наркоманиите.

   Със съдействието на международните фасилитатори мадам Шийла Куин и Шийла Мърфи (Великобритания), Памела Хойт (координатор на програмите за медицински сестри на Здравна фондация “Драйфус”, САЩ), Фатме Атие (Йордания), Паул Флореа (Румъния) и българските фасилитатори доц. Мария Александрова, д-р Анжелика Велкова, г-жа Янка Цветанова, г-жа Поля Живкова и г-жа Гергана Момова подготвиха следните проекти:

 

§            Здравно-образователна програма по проблемите на сексуално-трансмисивните заболявания и рисковете на ранната бременност (Албена Христова)

§            Обучителна програма за парамедицински кадри за намаляване на вътреболничните инфекции в ХО на МБАЛ “Света Марина” – Варна (Ангелина Желязкова)

§            Здравно-образователна програма за вредата от употребата на алкохол (Анелия Парушева)

§            Програма за намаляване нивото на стрес при децата от художественото училище във Варна (Благойка Петкова)

§            Здравно-образователна програма за вредата от тютюнопушенето (Димитричка Овчарова)

§            Организиране на непрекъснато обучение за медицински сестри (Дора Василева)

§            Просветна програма за вредата от тютюнопушенето (Еленка Пейкова)

§            Обучителна програма за майки-придружителки за намаляване на вътреболничните инфекции в детско отделение (Галина Ганева)

§            Здравно-образователна програма за намаляване на теглото при пациенти с прекаран инфаркт на миокарда (Грета Дермеджиева)

§            Здравно образователна програма за ромски деца за намаляване броя на опаразитените с главни въшки (Иванка Георгиева)

§            Обучение на основни хигиенни навици за деца от ромски произход (Иванка Панайотова)

§            Здравно-образователна програма за вредата от употребата на наркотици за 60 деца на възраст 15-18 години (Катя Станкова)

§            Превенция на гръбначните изкривявания при 70 деца на възраст 7-8 години (Кохарик Куюмджиян)

§            Програма за повишаване квалификацията на 8 операционни сестри от МБАЛ “Св. Марина” – Варна (Красимира Димитрова)

§            Организиране на лечебна физкултура за деца с леки гръбначни изкривявания и неправилна стойка (Маргарита Михова)

§            Просветна програма за вредата от тютюнопушенето за деца на възраст 14-16 години (Мария Влайкова)

§            Обучителна програма за родители на деца с увреждания (Марийка Ангелова)

§            Образователна програма за повишаване нивото на знания за опасностите от ранната бременност за момичета на 14-15 годишна възраст (Милена Йовчева)

§            Програма за намаляване нивото на агресия сред и спрямо 17 годишни ученици (Минка Христова)

§            Здравно-образователна програма за вредата от употребата на наркотици за 15-годишни деца (Нанка Димитрова)

§            Програма за подобряване на социалната интеграция и проследяване на 14 пациенти с психични заболявания (Надя Костадинова)

§            Намаляване на нивото на травматизъм при 15 годишни деца от едно професионално училище (Недка Господинова)

§            Организиране на лечебна физкултура за деца с наднормено тегло на възраст 9-14 години (Недялка Миткова)

§            Здравно-образователна програма за вредата от употребата на алкохол (Нели Маркович)

§            Комплексна програма за намаляване на теглото при затлъстели деца на възраст 7-14 години (Николинка Митева)

§            Здравно-образователна програма за вредата от употребата на наркотици за 15-годишни ученици (Радка Милева)

§            Здравно-просветва програма по въпросите на безопасния секс и запазване на репродуктивното здраве за момичета на 16-18 годишна възраст (Росица Филипова)

§            Просветна програма за вредата от тютюнопушенето за начални учители (Румяна Евтимова)

§            Здравно-образователна програма за вредата от употребата на алкохол  за деца на възраст 13-15 години (Румяна Андонова)

§            Здравно-образователна програма за правилна диета и физически упражнения за затлъстели деца (Русинка Тодорова)

§            Програма за намаляване на травматизма вследствие на агресивно поведение сред 12-14 годишни деца (Събка Арабова)

§            Здравно-образователна програма за вредата от тютюнопушенето за деца на възраст 11-14 години (Саша Илиева)

§            Програма за подобряване на обхващането с имунизации на 360 деца на възраст 7-14 години (Сминка Колева)

§            Програма за намаляване на травматизма вследствие на агресивно поведение сред 11-12 годишни деца (Станка Манолова)

§            Организиране на лечебна физкултура за деца с неврози и хипертония (Тодорка Попова

§            Здравно-образователна програма по сексуално здраве за деца на 12 годишна възраст (Цанка Иванова)

§            Обучение на основни хигиенни навици за 7-8 годишни деца от деца от ромски произход (Величка Накова)

§            Здравно-образователна програма за 100 момичета за превенция на булимия и анорексия (Виолета Борисова)

§            Здравно-просветна програма за физиологичните промени по време на пубертета за 12-годишни деца (Янка Андреева)

§            Здравна просвета за момичета на 17 годишна възраст за предотвратяване на заболявания вследствие на неправилна диета - Йорданка Гачева)

§            Организиране на лечебна физкултура .за 8-9 годишни деца с леки гръбначни изкривявания и неправилна стойка (Златка Иванова)

 

 

Съобщения

 

Предстоящо:

   През есента ще се проведат семинари за проследяване на работата по проекти от семинар “Решаване на проблеми за по-добро здраве” – София 2001, и семинар “Инициатива за по.добро здраве за Стара Загора” – 2001. Участниците ще бъдат уведомени своевременно кога и къде ще се проведат семинарите.

   Ако искате да получите повече информация за програмите на Здравна фондация “Драйфус”, посетете новата уеб-страница: www.dhfglobal.org

   Снимки от семинари и проекти по програма “Решаване на проблеми за по-добро здраве” в България има в уеб-страницата на бюлетина www.livebg.net/psbh-digest. Там можете да видите и предишните му броеве. Информация за програмата има и на адрес www.dhf-bg.org.

 

   Пишете ни на адрес abh-psbh-bg@el-soft.com, или на пощенския адрес на “Сдружение за по-добро здраве”:

   ул. “Св. Кл. Охридски”, № 1, 5800 Плевен, за Янка Цветанова, координатор,

   или на адрес:

   Програма “Комуникации за по-добро здраве”, ВМИ - Плевен, Централна библиотека,  5800 Плевен

 

 

Поведение при секреция от млечната жлеза

 

Г.Байчев, И. Даскалова

Онкохирургична клиника, Онкологичен център, МБАЛ   Плевен

 

   След опипването на туморна формация в млечната жлеза или появата на болка, спонтанното изтичане на секрет от мамилата е третия по честота симптом, който може да се среща във всяка възраст и кара жените да търсят лекарска консултация.

   Според някои статистики, секрецията от гърдата е била в 5-9% от случаите причината, поради която е извършвана оперативна интервенция на жлезата (2).

   Освен нормално лактиращата млечна жлеза се различават още няколко вида секреция от зърното при нелактиращи гърди, а именно:

   а) физиологична-обикновено е двустранна и рядко е спонтанна, а се проявява след масаж или след създаване на отрицателно налягане с помпичка. Произхожда от няколко жлезни канала, като секрета има най-често серозен характер. Може да се причинява от често изследване на гърдите, сексуална стимулация, овулация или стрес.

   б) галакторея- представлява секреция с млекообразен характер от некърмеща жена. Млечният произход на белезникавия, често опалесциращ секрет от зърното се потвърждава чрез микроскопско откриване на множество липидни капчици в него.

   Галактореята води началото си от няколко канала и най-често се дължи на хормонален дисбаланс. Когато причината е само повишено ниво на пролактина, без наличие на хипофизарен тумор и при редовен менструален цикъл се препоръчва периодично наблюдение, без активна лекарствена терапия или лечение с Bromocriptin (2,7).

   При съчетаване на галактореята с хиперпролактинемия и аменорея медикаментозното лечение е задължително поради високият риск от развитие на остеопороза в тези случаи.

   в) патологична секреция от зърното- касае се за едностранно, по-често спонтанно, с интермитентен характер изтичане на течност, водеща началото си най-често от един канал. Типът на секрета е кръв, серозно-кръвенист, серозен или зеленикаво-сивкав. Когато причината е карцином на гърдата обикновено находката е кръв или серозно-кръвениста течност.

   Според анатомичната си локализация, заболяванията които могат да предизвикат патологична секреция се разделят на 2 големи групи:

 - от зърното и ареолата: аденом на мамилата; екзема; болест на  Paget; инверзия на зърното, придружена с мацерация.

 - от жлезните канали: дуктален папилом; дуктална ектазия; карцином (in situ или инвазивен); фибро-кистична болест.

   Изброените патологични процеси от втората група са по-чести и имат по-голямо клинично значение в сравнение със заболяванията на зърното и ареолата

   Някои характерни особености на заболяванията, произхождащи от жлезните канали са представени на табл.1.

 

Табл. 1. Диференциална диагноза между най-честите заболявания на млечната жлеза, които могат да се проявят с патологична секреция от зърното (1).

 

Заболяване

Локализация

Брой

засегнати

канали

Вид на секрета

Поведение

Папилом

Често едностранно

Един

Кръвенистосерозен

Ексцизия

Дуктална ектазия

Често друстранно

Няколко

Жълтозеленикав или кафяв

Наблюдение или ексцизия

Карцином

Едностранно

Един

Кръвенист или серозен

Органосъхраняваща

операция или мастектомия

 

   При появата на секреция от мамилата основният въпрос който стои пред лекаря е дали се касае за физиологично или болестно състояние. При суспекция за патологичен процес най-важната задача е изключването на карцином на гърдата.

   Клиничният преглед, ексфолиативната цитология, при която се изследва секрет от мамилата и дуктографията (рентгенова снимка след инжектиране на контрастно вещество в секретиращите канали) са най-често използваните методи за поставяне на диагнозата.

   Освен изтичането на течност  от зърното, при палпация може да се установи подлежаща туморна формация, тежест или болка ретроареоларно, както и промени в конфигурацията на гърдата  (хлътване, ретракция).

   Конвенционалното цитологично изследване на секрет има сравнително ниска чувствителност и специфичност за отдиференциране на различните патологични състояния, които могат да го предизвикат. С цел повишаване акуратността на предоперативната диагностика в клиничната практика все по-голямо приложение намира предложеният от MF Hou et al (1995) метод за канюлиране и интрадуктална аспирация при която точността на цитодиагнозата се увеличава от 76% до 96,6% (6).

През последните години интензивно се проучват и възможностите за цитологично изследване на епителни клетки от каналите на гърдата, получени чрез дуктален лаваж след катетеризиране с микрокатетър. В случаите в които се установява клетъчна атипия е доказано статистически достоверно повишен риск от развитие на рак на млечната жлеза (3,4).

   От образните методи за изследване най-широко приложение намира дуктографията (галактография) като нейната точност варира от 77% до 88% в различните проучвания (5,10,11).

   Комбинираното приложение на клиничното,  рентгенологичното и морфологично (цитологично) изследване води до повишаване на чувствителността и специфичността на предоперативната диагностика до 90-93%.

   Стандартното поведение в случаите с доказани дуктални абнормалитети ( папиломатоза, ектазия, съмнение за карцином и др.) причиняваща патологична секреция от зърното включва диагностична ексцизия на променените канали, които непосредствено преди операцията се визуализират с Patent blue или друг оцветител. В случаите на доказан рак на гърдата поведението следва тактиката за комплексно лечение за съответния стадий ( органосъхраняваща операция или модифицирана радикална мастектомия).

   В заключение, независимо че при повечето от  пациентките причината за секрецията от зърното не е онкологична( само в 10-15% се доказва карцином), наличието на спонтанно изтичане на кръвениста или серозна течност, едностранно, от един канал, особено при палпираща се туморна формация изисква внимателно уточняване, включващо цитологично изследване, дуктография и евентуална последваща диагностична ексцизия (1,8,9).

 

КНИГОПИС

 

1. Байчев Г. Заболявания на млечната жлеза, “Неда”, София, 1999, 22-26

 

2. De Vane GW. Breast dysfunction: galactorrhea and mastalgia. In: Breast disease, RE Blackwell, JC Grotting (eds), Blackwell Science, Cambridge, 1996, 1976

 

3. Dodey WC, Ljung BM, Veronesi U. et al Ductal lavage for detection of cellular atypia in women at high risk for breast cancer. J Nat Cancer Inst 2001, 93, 21, 1624-32.

 

4. Domchek SM. the utility of ductal lavage in breast cancer detection and risk assessment. Breast Cancer Res 2002, 4, 51-3.

 

5. Dinkel HP, Trussen A, Gassel A et al. Predictive value of galactographic patterns for benign and malignant neoplasm of the breast in patients with nipple discharge. Br J. Radiol 2000, 73, 871, 706-14.

 

6. Hou MF, Tsai KB, Lin HJ et al. A simple intraductal aspiration method for cytodiagnosis in nipple discharge. Acta Cytol 2000, 44, 6, 1029-34.

 

7. Kaplan CR, Schnenken RS. Endocrinology of the breast. In: the female breast and its disorders. GW Mitchell, LW Bassett (eds.), Williams and Wilkins, Baltimore, 1990, 22-44.

 

8. Morrison C. the significance of nipple discharge: diagnosis and treatment regimens. Lippincotts Prim Care Praet 1998,2 ,2 , 129-40.

 

9. Sakorafas GH. Nipple discharge: current diagnostic and therapeutic approaches, Cancer Treat Rev, 2001, 27, 5, 275-82.

 

10. Slawsen SH, Johnsen B. Ductography: how to and what if ? Radiographics 2001, 21, 1 ,133-50.

 

11.  Van Zee KJ, Perez GO, Minnart E et al. preoperative galactography increases the diagnostic yield at major duct excision nipple discharge. Cancer 1998, 82, 10, 1874-80.

 

 

Стартирали и завършени проекти от семинар Плевен, август 2002

 

Здравно-образователна програма за пациентите на диетично хранене при диабетично болни

 

Калина Парашкевова (Габрово)

 

   Проектът стартира от септември 2001 г. и ще бъде завършен през септември 2002 г.

   Подготвени са две медицински сестри за реализиране на проекта.

   Отпечатани са цветни брошури, съдържащи принципите на хранене, както и забранените и позволени храни за диабетично болните. Брошурите са разпространени в III вътрешно отделение на МБАЛ гр. Габрово за информирането на пациентите.

  

 

 

Намаляване на нивото на  стрес при пациентите, на които предстои планова оперативна интервенция в Хирургично отделение  при МБАЛ - гр. Луковит

 

Павлинка Петрова (Луковит)

 

   Сформиран е екип от медицински сестри за работа по проекта. Разработена е разяснителна програма с адаптирана към нея архитектурна схема и дневен режим на отделението.                  Изготвен е психологичен тест (първичен и вторичен), приложен е индивидуален подход.

   Проектът е завършен на 31.03.2002 г. Намалено е нивото на стрес на 80% от пациентите, преминали през отделението.

 

 

Обучение на пациенти с диабет – тип І (хранителен, двигателен режим и предотвратяване на усложнения)

 

Нейла Слим Макнин (Габрово)

 

   Обхванати са 19 пациенти. Всеки от тях е получил книжка, в която на достъпен език се осигурява информация относно контролирането на заболяването, както и предотвратяването и/или забавянето на късните усложнения.

   Проектът продължава и се обхващат нови пациенти.

  

 

 

Обучение на жените в гр. Белене за самоизследване на млечните жлези

 

Росица Иванова (Белене)

 

   Изработена е информационна брошура и е разпространена сред женското население на гр. Белене. Работи се в екип със специалист хирург и АГ. Проектът продължава до м. декември 2002 г.

 

 

Снижаване на нивото на стрес сред децата, лекувани в Детско отделение на я МБАЛ “Д-р Т. Венкова” - Габрово

 

Райна Генчева (Габрово)

 

   Сформиран е екип за работа по проекта и дейностите са координирани с ръководството. Подготвено е обръщение към фирми в града за съдействие, и всички те са посетени от координатора на проекта. Г-жа Петя Тошкова – детски психолог подготви психо-метричен тест за оценка на децата по време на престоя им в отделението.

   С помощта на спонсори от града (“Шел - България”, “Проект - Строй”, “Лъв”, “Симат”, “Емона”), с доброволен труд на външни лица и членове на екипа бе ремонтирано и обзаведено е помещение за детски кът. Закупени са материали за работа с децата.

   За четири месеца работа с децата е осъществено:

   - активни занимания - редене на пъзели, оцветяване на картинки, игри със зарче, рисуване, апликиране, изработка на картички и подреждане на изложба.

   - пасивни занимания - игра, гледане на телевизия, слушане на аудиокасети с приказки.

   Направен е психометричен тест на всяко дете, а родителите са попълнили анкетни карти.

   Целите и дейностите по проекта са представени на обществеността с репортажи по телевизия “Габрово Кабел” и публикации във вестник “Габрово Днес”.

   Предстои оценка на резултатите, постигнати през периода януари- юни 2002.

 

 

Ранна диагностика на карцинома на шийката на матката при жени от 18 да 75 годишна възраст

 

д-р Емануил Манойлов (Гривица)

 

Изготвен е списък на жените, подлежащи на профилактичен преглед. Подготвена е листовка, разясняваща нуждата от ранно диагностициране.

   Проведени са разговори с лекар-цитолог и е обучен персоналът.

Резултати: 25% обхванати жени с цитонамазки, като не са открити патологични отклонения до момента.

   Коментар: липсва достатъчен интерес от страна на жените, които трябва да бъдат обхванати в профилактичната програма.

 

 

Организиране на специализирано обучение на новопостъпили медицински сестри във ІІ-ра Неврологична клиника на МБАЛ – Плевен – гр. Плевен

 

Диана Арсова (Плевен)

 

Със съдействието на ръководството на клиниката – завеждащ клиниката, лекарите и старшата сестра бе извършено следното.:

   - изработени са лекции, които обхващат заболяванията, лекувани в клиниката;

   - подготвени са технически фишове и протокол за извършваните манипулации и процедури;

   - подготвен е протокол за сестрински грижи за профилактика на декубитус;

   - подготвен е технически фиш за подготовка и извършване на катетеризация;

   - изработен е технически фиш за подготовка за лумбална пункция.

   - изработена е програма за наставниците, които ще обучават новопостъпилите сестри.

   Изготвена оценъчна система за оценяване на новопостъпилите сестри след едномесечното обучение, а също и в края на изпитателния срок от 6 месеца.

 

 

Организиране на скринингова програма за ранна диагностика на рак на гърдата и маточната шийка

 

Валентина Бешева (Плевен)

 

   Проведени са профилактични прегледи на 250 жени от Стопанска академия “Д. Ценов” – гр. Свищов.

   Прегледите са извършени от високоспециализирани клиницисти в Онкологичен център – МБАЛ – Плевен.

   Коментар: наблюдава се тенденция за увеличаване на броя на новозаболелите от карцином на яйчника и намаляване на възрастта при всички видове карциноми поради скритото протичане на заболяването, което обуславя и належаща необходимост от профилактични прегледи.

   Програмата предстои да бъде разширена с обхващане на други контингенти.

 

 

Програма за профилактика и борба с вътреболнични инфекции в САРИЛ на МБАЛ – Плевен

 

Ерка Андреева (Плевен)

 

   Изработена е програма за реализиране на проекта и са подготвени необходимите  материали за изпълнение на програмата. Стартирани са програми за обучение на медицински специалисти и санитари.

   Осъществява се текущ и периодичен контрол за изпълнението на програмата: резултатите се проследяват на тримесечие на основата на статистическите данни. Обсъждат се и се набелязват мерки за борба с ВБИ.

   Трудностите тук идват от стриктността на регистрация и отчет на ВБИ, което затруднява отчитането на реалните резултати.

   Съдействие на изпълнението на проекта оказаха административното ръководство на болницата, епидемиологът и целия персонал на САРИЛ.

 

 

Образователна програма за разясняване на рисковите фактори при ИБС

 

Лидия Цонева (Белене)

 

   В програмата са включени  100 пациенти с ИБС на възраст 40-65 години, като до момента са участвали 73 пациенти, които са били хоспитализирани в кардиологично отделение. Раздадени са им брошури, те се запознават с рисковите фактори и начините да бъдат избегнати в бъдеще.

   Отчитането на процента болни, които са избегнали рехоспитализация ще се осъществи чрез документацията на отделението или чрез влизане във връзка с личния лекар на болния.

 

 

Промоция на ранна диагноза на рак на гърдата и маточната шийка сред жените в едно плевенско предприятие

 

Павлина Ангелова (Плевен)

 

   Целите, които си постави екипът на програмата (лекар и медицинска сестра) бяха:

   - да се обучат жените-работнички в “Яна” ООД – Плевен в самоизследване за ранно откриване на патология на млечната жлеза;

   - да се установи сътрудничество с Онкологичен център – Плевен за цитологично изследване (цитонамазка).

   С целите на проекта запознахме и ръководството на предприятието. Изготвихме листовки за рак на гърдата и маточната шийка и ги раздадохме на жените. Проведохме беседи по двете теми, показан бе и учебен филм.

   Проведената анкета в началото и края показа повишаване на нивото на знания за ролята на ранната диагноза за изхода от лечението при евентуално заболяване.

 

 

Програма за подготовка за справяне със силна хронична болка на близките на онкологично болни в терминален стадий, регистрирани в Онкологичен център при МБАЛ - Плевен - ЕАД

 

Пенка Манолова (Плевен)

   В програмата участват 36 болни и техните семейства. Отчетени са резултатите от проведени анкети /анонимни/ в началото и края на проекта на 10 пациенти.

   Осъществени са лекции с близките на пациентите.

   Внедрена е декларация, която се подписва при първото посещение на пациента, с която се задължава да върне останали количества опиати в Кабинета за борба с хроничната болка.

   Водят се лични разговори с всеки, като се дава точна информация за начина на приложение.

   Със съдействието на ръководството на Онкологичен център, лично от доц. Т. Делийски и от ст. м.с. В. Бешева кабинетът е разположен в по-голямо помещение с възможности за манипулации, разкрит е щат за медицинска сестра. Пациентите от Плевен се преглеждат и обслужват и по домовете.

 

 

Здравно-образователна програма, предназначена за пациенти с инфаркт на миокарда

 

Весела Йотова (Плевен)

 

   Проектът се реализира с помощта на кардиолога на терапевтично отделение, координатора на проекта и три медицински сестри. Изготвено е информационно табло и брошура за болните с инфаркт на миокарда. Осведомени са личните лекари за целта на проекта. Започната е системна работа с пациентите, постъпили за лечение в отделението.

   С анкетна карта ще се отчете ползата от проекта според пациентите.

   В края ще се сравнят статистическите данни за повторните хоспитализации, свързани с инфаркт на миокарда, преди започване на проекта и една година след това.

 

 

Организиране на целеви профилактични прегледи при жени от 18 до 75 години и мъже от 45 до 75 годишна възраст в една обща практика

 

Маринета Петкова (Павликени)

 

   Пациентите са поканени да се явят на преглед чрез местния радиовъзел, кабелна телевизия и чрез индивидуални покани по пощата.

   Изготвени са анкетни карти и брошури и информационно табло в чакалнята.

   Резултати:

   - от 504 жени са обхванати 80%

   - от 372 мъже са обхванати 80%.

   Предстои до м. август да бъдат обхванати останалите 20%.                   

   По програмата ще се работи ежегодно.

 

 

Програма за обхващане с годишен гинекологичен преглед на жените от 18 до 75 години в една обща практика

 

д-р Евгени Петков (Павликени)

 

   Подготвени са здравни беседи, които са изнесени в клубовете на диабетиците и пенсионерите.

   Проведени са анкети и са разпространени здравни брошури сред пациентите, идващи по друг повод в кабинета. За консултации са привлечени акушер-гинеколози..

   От обхванатите 302 жени при 4 бе открит рак на маточната шийка, а при 2 - рак на млечната жлеза.

   Обхванати са 80%. До месец август ще бъдат обхванати останалите 20%.

 

 

Здравно-образователна програма за намаляване честотата на хоспитализации с хипо- и хипергликемии сред диабетиците

 

Весела Кънчева (Луковит)

 

Извършено е:

   - провеждане на лекционен курс на пет медицински сестри в Терапевтично отделение;

   - отпечатване на брошура;

   - осигуряване на информационно табло с нагледни материали;

   - закупуване на глюкомер;

   - закупуване на “камертон на Ридел”;

   - запознаване на общопрактикуващите лекари и специалистите от ДКЦ I - Луковит с проекта и снабдяването им с брошури;

   - провеждане на лекционен курс от ендокринолога по радиовъзела “Делта” един път седмично по 20 минути в продължение на два месеца;

   - от 1 април е започнала системна работа с пациентите и техните близки в Терапевтично отделение и активно раздаване на брошурата за ползване в домашни условия.

   Тъй  като проектът продължава, крайните резултати не могат да бъдат отчетени.

 

 

Профилактика и ранна диагноза на carcinoma colli uteri сред жените между 20 и 65 години в една обща практика от района на ДКЦ - II

 

д-р Юлия Иванова (Плевен)

 

   Изработени са брошури “Рак на шийката на матката - ранни симптоми, рискови фактори, съвременно лечение” и са изнесени здравни беседи на жените между 20 и 65 г. от моята практика.

   Направени са профилактични прегледи на 100% от жените - цитонамазка, мамография. Резултатите цитологичното изследване са отчитани на 3 месеца в НЗОК - гр. Плевен.

   Резултати до момента:

   -  обхванати са 1000 жени в профилактични АГ прегледи.

   - 2 жени с III РАР са консултирани със АГ- онколог - АГ - Онкологичен център - гр. Плевен.

   По проекта се работи в екип от общопрактикуващ лекар,  акушерка, акушер-гинеколог, цитолог, онколог с цел 100% ранна диагностика.

   Проектът се реализира като част от национална програма за здравни приоритети НЗОК за борба с онкологичните заболявания.

 

 

Намаляване стреса при пациенти, на които предстои провеждане на химиотерапия

 

Здравка Кичукова (Габрово)

 

   Подготвена е разяснителна брошура и анкета, които се предлагат на пациенти, подлежащи на химиотерапия.

   До април 2002 г са обхванати 25 пациенти.. Според тях брошурата е била полезна.

   Проектът продължава до декември 2002 г

 

 

Здравно-образователна програма за необходимостта от профилактични гинекологични прегледи на женското население от 19 до 75 годишна възраст в гр. Белене

 

д-р Блага Любенова (Белене)

 

   Изработена е информационна брошура за рак на маточната шийка и е разпространена е сред населението.

   До 30. април 2002 от жените в гр. Белене на възраст 19 - 75 год. (общо 3164), 417 са преминали през профилактични прегледи с цитонамазки, т.е. са обхванати около 14%.

   Открити са 2 случая на предракови изменения.

   Съдействие при реализирането на проекта са оказали семейните лекари за изпращане на жените от 19 до 75 г. за преглед и РАР.

 

 

Намаляване нивото на тревожност при пациенти, на които предстои ендоскопска диагностика

 

Десислава Лазарова (Габрово)

  

   Запознах медицинския екип на отделението с проекта и заедно с моите колеги намерихме материали за съставяне на брошурата.

   За по-добра представа на пациентите за изследването приложих илюстрации. Добавих и карикатури, които бяха специално измислени за брошурите.

   Една част от брошурите раздадохме на пациентите, а друга поставих на видно място, за да могат повече пациенти да имат достъп до тях.

   Тези материали бяха одобрени от целия медицински екип на Функционално отделение и от медицинските служители в болницата. Пациентите също ги харесаха, но някои от тях бяха идвали и друг път на ФГС и не бяха стресирани.

   Проектът продължава с обхващане на нови пациенти.

 

 

Безопасна работа в клинична лаборатория по време на учебна практика при студентите Медицински лаборанти от Медицински колеж - Плевен

 

Иванка Стойкова, преподавател по практика в МК - Плевен

 

 

 

Осъществено:

   Информиран е директорът на МК - Плевен и е потърсено неговото съдействие за осъществяването на проекта.

   Сформиран е екип, състоящ се от трима преподаватели в МК - Плевен и един лекар.

   Сформирана бе  при прицелна група: 46 студенти от МК, профил “Медицински лаборанти”, като същите бяха информиране за целите на проекта.

   Екипът изработи учебна програма.

·  Отпечатани бяха 5 вида брошури за безопасна работа в клинична лаборатория.

·  Направен бе информационен кът с нагледни материали в лекционната зала.

·  Изготвена бе анкетната карта за проучване мнението на студентите в началото на курса.

·  Направени бяха снимки по учебната програма.

  

   Съдържание на учебната програма:

   Лекция 1. Осигуряване на безопасна работа и използване на лични предпазни средства в лабораторията за хематологични изследвания.

   Лекция 2. Безопасна работа и поведение на лабораторните работници при работа с киселини, основи и задушливи газове.

   Лекция 3. Осигуряване на безопасна работа и използване на лични предпазни средства в лаборатория за изследване на урина.

   Лекция 4. Осигуряване на безопасна работа и използване на лични предпазни средства при работа с центрофуги.

   Лекция 5. Предварителна подготовка на съдове и материали при работа в клинична лаборатория. Дезинфекция, обеззаразяване и използване на лични предпазни средства.

   Практически занимания се проведоха 04-05 2001/2002 г.

   В края на обучението бе проведен теоретичен и практически изпит. 

 

 

Проекти от семинар по превенция на наркоманиите – Варна, май 2000

 

Обучение на неформални лидери в оказване на помощ на връстниците им по проблемите на наркоманиите

 

Илиян Ризов

 

Целта на проекта бе организиране на обучение за 15 деца (13-14годишни) от ОУ “Д. Чинтулов”. Първо се направи подбор на целевата група (6 момичета и 9 момчета).

Програмата за обучение включва развитие на базови умения за общуване, решаване на конфликти, отстояване на права, асертивност, отстояване на натиск и др. Учениците получиха подкрепа в овладяването на специфични умения за отказ при оказване на натиск за употреба на наркотици и усъвършенстваха уменията си за консултиране на връстници по проблемите на наркоманиите.

   Към предварително изготвената програма за обучение по желание на учениците бяха включени допълнителни теми, които се отнасяха до отношенията между половете и етническите групи. През следващата учебна година обучаваните млади хора ще разгърнат свои проекти с помощта на Центъра за превенция на наркоманиите – Варна.

   Предстои заключително оценяване и супервизия на работата на обучаваните.

 

 

Програма за консултиране и намаляване щетите, свързани с Hepatit C и B и HIV при зависими към хероин лица”

 

д-р Борислав Станчев

 

   Започнахме с оценяване нуждата от такава програма, чрез обобщаване данни от ключови интервюта на 67 лица, зависими към хероин и носители на вируса на Хепатит В и С.

   Ключовите интервюта се осъществиха чрез попълване на полуструктуриран въпросник и карта от проекта “MULTY CITY NETWORK” на Cъвета на Eвропа. Подпомагане за включване в програма за лечение на хепатит С, ваксинация за хепатит В и обучение за безрисково приемане на ПАВ, подобряване на мотивация за лечение са сред основните цели на проекта.

   От 67 зависими към хероин, инфектирани с HCV и HBV, 50% са включени за терапия за хепатит С, а около 60% са ваксинирани за хепатит В.

   Бъдещи планове:  избор и обзавеждане на помещение за осъществяване на обмен на игли и спринцовки, обезпечаване с консумативи и изработване на листовки, указващи начините за нискорисково поведение при употреба на ПАВ.

   Технология на програмата: условия за включване и напускане, правила при контакта, условия за съхраняване и унищожаване на използвани игли и спринцовки и т.н., подбор и обучение на доброволци, мониторинг и оценяване, координиране с институции и неправителствени организации.

 

 

Превенция на тютюнопушенето: лечение, мерки за отказване с лекарствено средство сред обучаващите се в медицинския колеж в гр. Варна

 

д-р Николай Темнялов

 

   От април до декември 2001 бяха проведени срещи, дискусии и интервюта с 45 студентки, профил медицински сестри - Ш курс от Медицинския колеж към Медицински университет -Варна. Създадена бе група от 9 студентки с психологическа нагласа с помощта на лекарство да прекратят тютюнопушенето.

   В програмата  включени: изработване на спирограма на показателите на външно дишане преди употребата на медикамента. Това функционално изследване бе осъществено безплатно в лаборатория по функционално изследване на дихателната система в клиниката по белодробни болести в МУ - Варна и в МБАЛ “Св. Ана”.

   Приложен бе комбинирания препарат “НИКОРОЛ” в таблети за смучене. Броят на таблетите се движи от 3-4 до 7-8 в денонощие, според индивидуалните особености на лицето.

   Всяка една от 9-те студентки получи писмено указание за начина на приемане на лекарството и копие от статии за вредата на тютюнопушенето върху човешкия организъм.

Резултатите са много добри, защото всички прекратиха тютюнопушенето. През декември 2001 г. бе направено контролно спирографско изследване, което показа първи обективни данни за подобряване на дихателната функция.

   Продължаваме да поддържаме индивидуални контакти с лицата, тъй като от м.юни 2002 г., след държавен изпит, те постъпват на работа в различни райони на страната.

 

 

Здравно-образователна програма по превенция на наркоманиите с ученици от гр. Варна

 

д-р Елена Генева, ХЕИ - Варна

 

   Проведени бяха семинари и дискусии с 3 групи ученици (43) от 6, 7 и 8 клас на две училища, участващи в Европейска мрежа “Училища, утвърждаващи здраве” - ОУ “Йордан Йовков” и ОУ “Н. Вапцаров” - гр. Варна.

   Място на провеждане: ХЕИ - Варна, Музей и видеоклуб “Човекът и неговото здраве”

   Програмата включваше следните мероприятия:

   1.Здравно-образователни семинари:

   - определение, същност и видове психоактивни вещества (ПАВ);

   - въздействие на психоактивните вещества върху човешкия организъм;

   - отношение и поведение на младите хора към проблема наркомании;

   - дискусия с учениците.

   2.Среща-разговор със специалист от МУ-Варна, катедра “Психиатрия”.

   3.Прожекции в ХЕИ на видеофилма “Омагьосаният кръг”-разкази за преживяванията и проблемите на млади хора, сблъскали се с наркотиците

   4. Решаване на казуси - работа на малки групи. Решаване на Задача 1 и Задача 2. Представяне на идеите и предложенията за справяне с проблема на всяка група. Дискусия. Фотоснимки.

На всеки ученик бе предоставена папка с материали за ПАВ- видове, някои основни понятия, въздействие върху човешкия организъм, листовка за марихуаната, постер.

   Проектът е реализиран от отдел “Профилактика и промоция на здравето” - при ХЕИ – Варна. Сърдечно благодарим на педагогическите съветници - г-жа Снежана Илиева и г-жа Мария Стефанова и на г-жа Тони Милева от МУ – Варна.

 

 

Повишаване на чувствителността на родители относно експериментиране на децата им с психоактивни вещества

 

Гергана Момова

 

   Анкетирани бяха над 400 родители на ученици на възраст 13-18 г. в района на кабелна телевизия MSAT. За целта бяха изготвени анкетни карти, с 3 групи въпроси, листовки с признаци за употреба на ПАВ.

   Обработката и анализът на резултатите показват, че чувствителността на родителите към експериментиране с ПАВ варира – при някои е много ниска (44%) и въпреки споделения страх (90%) остават пасивни. Не знаят “как?”.

   Не е достатъчно осъзната от собствениците на телевизиите  ролята на медиите по този въпрос. Между училището и семейството има “сива зона”. Тя може да се запълни с превантивни дейности.

   Организирани бяха образователни срещи – даване на базисни знания, дискусии, очертаване на клинични възможности и пътеки.

   Получените резултати от анкетата подчертаха нуждата от разширяване на програмата за в бъдеще. Предстои излъчване на подготвената програма по телевизия MSAT.

 

 

Обучение на журналисти по проблема “наркомании

 

Светлана Коева

 

   Организирано бе обучение на журналисти от 4 телевизии, 2 радиа и 6 вестника по теми: Общо състояние на проблема. Тенденции към употреба на някои наркотици. Социално-демографска характеристика на район със силно изразен наркоманен процес. Основни проекти на Центъра по превенция.

   Предстои издаване на образователни и информационни материали за видове наркотици и вредата от тях, кратко описание на проблема, места, където да се потърси помощ от професионалисти.

 

 

Издаване на специализирано списание “Свободата да избирам” за учители и социални работници в гр. Варна за превантивна работа с млади хора, използващи дрога.”

 

Петромила Атанасова.

 

   За реализиране на проекта клуб “Интелект” събра информация, материали, научни разработки, които да подпомогнат образователния процес в списание

   “Свободата да избирам” за 2001г. За представяне на броя се проведе пресконференция в Младежки дом Варна, списанието се анонсира във в. “Труд”,  в.”24 часа”, “Позвънете: новини” и др.

   Разпространението на списанието е безплатно в училища, НПО, институции, Община Варна, инспекторат  на МОН-Варна.                       

   Осъществиха се целите и задачите по проекта като се постигна информационен обмен между учители, социолози, социални работници, педагогически съветници и директори на училища.

   Продължават да се обобщават научни статии, статистически данни, мнения на специалисти. В резултат бе подготвен алтернативен проект на тема: “Изграждане на адаптивно поведение в ситуации на насилие в учениците от горните класове”, който бе защитен в Община Варна, Дирекция  “Младежки дейности и спорт”.

   Надяваме се, да продължим осъществяването на проекта като продължим редовно отпечатването на изданието.

 

 

Даване на начални знания на деца на 7-10 години за психоактивни вещества и вредата от тях

 

Евгения Колева

 

   Проектът обхвана 308 ученици от НУ “В. Левски” и 300 от “Хр. Ботев”: сред тях няма деца, зависими от ПАВ.

   Организирани бяха алтернативни занимания: конкурси за детска рисунка на тема  “Земята – моят дом” и за есе на тема ”Моето училище”, “Моят град”, “Моята улица”, “Моите приятели”.

   Издадоха се вестник . “Междучасие” и “Млад математик”.                      Състоя се концерт с включване на 100% от учениците от всички етноси. В НУ “В. Левски” се работи по темата “Учим и творим с радост и любов”. В час на класа са проведени беседи “Да живеем разумно”.

   В началото на новата учебна 2001/2002 г. се отпечатват сигнални броеве на методичното помагало за учителя и индивидуални тетрадки за учениците, входящ и изходящ тест.

 

 

Организиране на клуб “Свободна младежка територия”

 

Румяна Иванова

 

   Целевата група обхваща 108 деца от V и VІ клас на възраст 12-13 г., а екипът за реализиране на проекта  включва трима организатори, един журналист, поетеса, преподавател по народно пеене, психолог и спортен деятел.

   Осигурено е помещение и стадион за провеждане на групова работа с родители, общественици, преподаватели, представителите на органите за сигурност на територията на район “Младост”, обхващащо района на училищата СОУ”Гео Милев”, ОУ “Д. Чинтулов” и “Ив. Рилски” по проблеми на превенцията, чрез активно ангажиране на свободното време.

   Ангажирани са доброволци с изпълнение на дейностите по проекта в областта на художественото творчество, стимулиране и развитие на талантите и спортните изяви.

   Свободното време на децата бе активно ангажирано за подготовката за представяне в следните изяви: честване на 3 март пред публика от 500 човека в залата на Община Варна; промоция през месец април на стихосбирки в залата на Тракийския дом (участваха около 100 човека); спортно състезание през месец юни по скейтборд.

   Предстои ангажиране на допълнително помещение в съседство със сега използваната база с цел осигуряване условия за общуване между поколенията, пренасяне моралните и нравствени ценности и за представяне постигнатото от децата в клуба.

   Планове: активизиране спортните и туристически изяви на членовете на клуба, провеждане на анкета сред децата от 5 и 6 клас за оценка нивото на пристрастеност и податливост на въздействие на наркотични вещества, дискусия с педагогическите ръководства, родителските настоятелства, полицейските инспектори, специалисти от дирекция “Образование” на Община Варна и общественици.

 

 

Повишаване на нивото на информираност по въпросите на наркоманиите сред деца на възраст 8-18 години от различните етнически общности, населяващи кв. “Христо Ботев “, район Одесос - Варна

 

Фидан Асенов

 

   Чрез проучване събрахме информация за степента на засегнати от проблема. Установихме, че от 150 деца:

   - само 11 не употребяват ПАВ;

   - 65 деца на възраст 15-19 години бяха зависими от хероин с венозна употреба;

   - едно дете на 8 годишна възраст беше на венозна употреба.

   С изнасяне на лекции и провеждане на беседи и консултации със специалист психолог успяхме:

   - да настаним за лечение 23 деца от 14 до 18 г.

   - 16 деца 12-14г. емигрираха;

   - спасихме 8-годишното дете.

   Екипът, работил по проекта от 15 май 2000 година до януари 2001 година включваше двама родители-доброволци, социален работник, педагог, психолог. 

   През август започнахме разпространението на листовки и диплянки, с които уведомявахме живеещите в района родители, че започваме работа с деца, употребяващи и злоупотребяващи с дрога, с които ги приканвахме да участват в тренинг групи, в които специалисти - психолози, специален работник и учител ще ги запознават с вредите от употребата на дрога чрез лекции, беседи и консултации.

   От 16 август 2000 г. до края на януари 2001 г. бяха проведени тренинги с две групи деца, употребяващи психоактивни вещества. Групите бяха от по 15 човека. Едната с деца от 12 до 15 години, а другата с младежи от 15 до 18 години. Тренингите бяха ръководени от социален работник и преподавател в продължение на 5 месеца.

   Резултат:

   Постигнахме-чувствително намаляване злоупотребата сред децата на възраст от 12 до 15 години

   Сред младежите на възраст от 15 до 19 години процентът на зависими спадна със 60 %.

   За 20 % съдействахме лечението им да продължи в чужбина в комуни - Испания, Италия. 10 % от тях напуснаха страната с родителите си, които използваха тази възможност, за да ги отдалечат от тази среда. В момента пребивават и работят по пазарите в Република Полша. Петима починаха от свръхдоза

   Въпреки, че не получихме подкрепата на местни и държавни органи на властта, реализирахме с много труд и усилия нашия проект. Успяхме да помогнем на деца, които бяха в много тежко състояние.

   Считаме за наш най-голям успех това, че помогнахме на 8-годишното дете да спре употребата на хероин. Възнамеряваме да продължим нашата работа с децата, употребяващи ПАВ като включим в работата си видеокамера и фотоапарат, защото смятаме, че по този начин най-добре ще запознаем обществеността с този бич на третото хилядолетие.

   Смятаме да организираме децата като ги въведем в спорта (шах, тенис на маса и футбол). По този начин ще ограничим негативното влияние на улицата.

 

 

Психологична работа по превенция на наркомании във Военно-морски сили.”

 

Меглена Дерешева

 

   Разработена е и стартирана комплексна програма “Превенция на алкохолна и наркоманна злоупотреба във Военно-морски сили”, психолог работи с целевите групи.

   Провежда се и индивидуална работа с матросите от очертана рискова група и заявилите потребност от психологична работа.                       

   Групова работа включва беседи, семинари за промяна на нагласите и формиране на отговорно здравно поведение.

   За командния състав са разработени тренингови модули за придобиване на умения за разпознаване на поведение и индивидуален стил на работа.

   Проектът е обхванал 2160 души в различните групи.

   Предстои провеждане на анкети с целевите групи, осигуряване и разпространение на разнообразни информационни материали (книги, филми, брошури, дипляни), анализ на досегашните дейности и обсъждане на приоритетите.

 

 

Намаляване броя на учениците, употребяващи наркотични вещества, на възраст 15-18г., в ХГ “К. Преславски” – Варна”

 

Албена Вълчева

 

   Работено е с педагозите и класните ръководители. Проведен би тренинг за придобиване на теоретични знания и практически умения за разпознаване на ПАВ.

   Работата с родители и ученици започна с анкета за проучване на нагласите и нивото на информираност относно ПАВ.

   Бъдещите планове са свързани с отпечатване на брошура и провеждане на “peer education”.